Coraz częściej słyszymy o inwestowaniu w kryptowaluty. Ta nowa forma inwestowania zyskuje na popularności, jednak wraz z nią pojawiają się różne zagrożenia. Wielu nowych inwestorów, zwłaszcza tych z małym doświadczeniem, staje się celem oszustów. Czy można się przed tym uchronić? Odpowiedź brzmi: tak, zdecydowanie. Ale jak to zrobić? Oto kilka skutecznych metod unikania oszustw na rynku kryptowalut, które chcemy przedstawić w tym artykule. 

Weryfikacja platformy – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Awans technologiczny, choć przyniósł niezliczone korzyści, niestety otworzył również nowe pola do działania dla oszustów. Cyberprzestępcy wykorzystują naiwność i brak doświadczenia użytkowników, zwłaszcza na rynku kryptowalut. Jednym z pierwszych kroków, które każdy inwestor powinien podjąć, jest wnikliwe zbadanie i weryfikacja platformy kryptowalutowej, na której planuje inwestować. 

To nie jest proste zadanie, ale istnieje kilka wskazówek, które mogą ułatwić proces: 

 1. Sprawdź, czy platforma ma licencję: Każda renomowana platforma powinna posiadać odpowiednią licencję od regulowanego organu nadzorczego. Sprawdzenie tego jest proste i może zapobiec wielu problemom w przyszłości.
 2. Przeczytaj opinie innych użytkowników: Użytkownicy, którzy już korzystają z platformy, mogą dostarczyć cennych informacji na jej temat. Możesz dowiedzieć się, jak działa obsługa klienta, jakie są opłaty, a przede wszystkim, czy platforma jest wiarygodna.
 3. Badaj historię platformy: Czy platforma kiedykolwiek była zaangażowana w jakiekolwiek skandale lub kontrowersje? Czy istnieje od dłuższego czasu, czy jest nowa na rynku? Czy jest częścią większego, renomowanego przedsiębiorstwa? To wszystko są pytania, które powinieneś sobie zadać.

„Ważne jest, aby pamiętać, że bezpieczeństwo Twojej inwestycji zależy od Ciebie. Żadna ilość regulacji lub bezpieczeństwa platformy nie zastąpi Twojej rozwagi i edukacji.”, przypomina Monika Czarniecka z giełdy Kanga.

Weryfikacja platformy to pierwszy, ale kluczowy krok w kierunku bezpiecznej inwestycji. Zawsze staraj się być na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat platformy i rynku kryptowalut. Pamiętaj, inwestowanie to nie tylko szansa na zysk, ale też ryzyko. Dlatego warto zainwestować swój czas w naukę i zrozumienie, jak działa rynek kryptowalut.

Unikaj inwestowania w projekty zbyt piękne, by były prawdziwe

W świecie kryptowalut, podobnie jak w każdym innym sektorze inwestycyjnym, nie brakuje ofert „złotych gór”, które na pierwszy rzut oka wydają się zbyt piękne, by były prawdziwe. Oto kilka powodów, dla których powinieneś podejść z ostrożnością do takich propozycji: 

 • Brak przejrzystości: Wiele z tych projektów oferuje skomplikowane schematy zarobkowe, które są trudne do zrozumienia. Jeżeli nie jesteś w stanie pojąć, jak projekt generuje zyski, jest to znak, że coś może być nie tak.
 • Nierealistyczne obietnice: Każdy doświadczony inwestor wie, że wysokie zyski wiążą się z wysokim ryzykiem. Jeżeli projekt obiecuje niewiarygodne zyski z minimalnym ryzykiem, prawdopodobnie jest to oszustwo.
 • Presja czasu: Oszuści często stosują taktykę „teraz albo nigdy”, zmuszając potencjalne ofiary do szybkiego podjęcia decyzji. Pamiętaj, że prawdziwe okazje inwestycyjne rzadko znikają w mgnieniu oka.

Przy inwestowaniu w kryptowaluty, szczególnie dla osób początkujących, kluczowe jest zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku. Zawsze warto zasięgnąć porady u zaufanych doradców finansowych i nie inwestować więcej, niż jesteśmy gotowi stracić. 

Złota zasada brzmi: „Jeżeli coś wydaje się zbyt piękne, by było prawdziwe, prawdopodobnie tak właśnie jest”.

Bezpieczne przechowywanie kryptowalut – gdzie i jak

Przechowywanie kryptowalut odbywa się za pośrednictwem portfeli cyfrowych. Są to specjalne programy lub urządzenia, które przechowują prywatne klucze niezbędne do podejmowania transakcji kryptowalutowych. W kontekście bezpieczeństwa, najważniejszym krokiem jest wybranie odpowiedniego portfela, który spełni twoje indywidualne potrzeby i zapewni ochronę twoich aktywów. 

Należy pamiętać, że bez względu na typ portfela, kluczowe jest zabezpieczenie swojego prywatnego klucza. To on daje pełen dostęp do twoich środków, dlatego powinien być przechowywany w miejscu bezpiecznym i znanym tylko tobie. 

 • Portfele sprzętowe: Są to fizyczne urządzenia, które przechowują klucze prywatne offline. Są uważane za najbezpieczniejszą opcję, ale są także najdroższe.
 • Portfele oprogramowania: Są to aplikacje, które można zainstalować na komputerze lub smartfonie. Choć są mniej bezpieczne niż portfele sprzętowe, oferują wygodę i łatwość użycia.
 • Portfele internetowe: Są to portfele, które działają w przeglądarce internetowej. Są najmniej bezpieczne, ale najłatwiejsze w użyciu.

Wybierając portfel, zawsze należy sprawdzic, czy oferuje funkcje typu two-factor authentication (2FA) oraz recovery seed. Te dwie funkcje zwiększają bezpieczeństwo twojego portfela, zabezpieczając go przed nieautoryzowanym dostępem i umożliwiając odzyskanie dostępu w przypadku utraty klucza prywatnego.

Zadbaj o swoje prywatne informacje i unikaj phishingu

Phishing, czyli próby wyłudzenia poufnych danych, to jedna z najpopularniejszych form oszustw na rynku kryptowalut. Bez względu na to, jak bardzo zaawansowany technologicznie jest system zabezpieczeń, zawsze najłatwiejsza droga prowadzi przez użytkownika. Dlatego niezwykle ważne jest, aby być świadomym niebezpieczeństw i wiedzieć, jak się przed nimi bronić. Co możemy zrobić, aby zachować bezpieczeństwo naszych danych? 

 • Zasada pierwsza: Nigdy nie udostępniaj klucza prywatnego. Jest to jak podawanie PINu do karty bankowej – ktoś, kto go posiada, ma dostęp do Twojego portfela kryptowalutowego.
 • Zasada druga: Uważaj na podejrzane linki. Cyberprzestępcy często podszywają się pod znane firmy, usługi czy nawet znajomych, wysyłając wiadomości z linkami do stron, które wyglądają niemal identycznie jak te oryginalne. Jednak w rzeczywistości są to pułapki mające na celu wyłudzenie danych logowania.
 • Zasada trzecia: Używaj dwuetapowej weryfikacji. Jest to dodatkowa warstwa ochrony, która wymaga podania nie tylko hasła, ale także jednorazowego kodu wysyłanego na Twój telefon lub generowanego przez specjalną aplikację.

„Bezpieczeństwo to proces, a nie produkt. Musisz być zawsze czujny, nawet jeśli myślisz, że jesteś bezpieczny.” – Monika Czarniecka.

A więc, czy możemy czuć się bezpieczni inwestując w kryptowaluty? Odpowiedź brzmi: Tak, pod warunkiem, że zastosujemy się do powyższych zasad i będziemy zawsze czujni. Pamiętajmy, że rynek kryptowalut to nie tylko szanse, ale także ryzyko. A to ryzyko możemy zminimalizować, dbając o nasze bezpieczeństwo.

Dbaj o swoje bezpieczeństwo z giełdą Kanga

Na pierwszy rzut oka, handel kryptowalutami może wydawać się skomplikowanym procesem, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rynkiem finansowym. Tu z pomocą przychodzi Kanga – platforma, która nie tylko umożliwia kupno i sprzedaż kryptowalut, ale również prowadzi działania edukacyjne, mające na celu uświadomienie użytkowników na temat bezpiecznego inwestowania

Zajrzyj na bloga Kangi i inwestuj bezpiecznie!

Materiał zewnętrzny