„Mamy to. Ponad milion watów ze słońca z miejskich budynków stało się faktem” – chwali się prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Miasto akcentuje, że w realizacji proekologicznych działań pomaga mu Unia Europejska.

Jak poinformowało Biuro Prasowe UM w Bydgoszczy, całkowita zainstalowana moc odnawialnych źródeł energii na miejskich budynkach przekroczyła właśnie barierę miliona watów. Zakończyła się duża inwestycja związana z montażem paneli fotowoltaicznych na 11 miejskich budynkach. Inwestycję realizowały dwa przedsiębiorstwa, które obejmą wszystkie instalacje 6-letnią gwarancją. 11 nowych mini-elektrowni ma łączną moc 289,6 kilowatów. Wszystkie są w pełni zautomatyzowane, niewymagające zaangażowania człowieka.

Bydgoszcz konsekwentnie każdego roku zwiększa produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Panele, które czerpią darmowy prąd ze słońca, znajdują się na szkołach, żłobkach, basenach, obiektach sportowych i budynkach należących do miasta. Miasto w swoich zasobach posiada 55 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 1016,435 kW. Spółki miejskie z kolei dysponują czterema instalacjami o łącznej mocy 128 kW.

„To ważny krok w dążeniu do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej, o którą zabiega miasto – mówi prezydent Rafał Bruski. – Przy rosnących cenach prądu, kierunek naszych działań okazał się słuszny. W ostatnich tygodniach odebraliśmy dużą instalację fotowoltaiczną na nowym basenie na Miedzyniu. Teraz zakończyły się prace odbiorowe 11 nowych instalacji na dachach szkół, żłobków i na obiektach sportowych” – dodaje prezydent.

Zadanie zostało współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu to ponad 1,5 mln zł, z czego 727 tys. zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Miasto przypomina, że jest to już kolejna edycja projektu, dzięki któremu lista obiektów, z których płynie ekologiczny prąd ze słońca, wydłuża się o nowe instalacje.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP