Liczba dostępnych monitorów w sklepach ze sprzętem elektronicznym jest wysoka. Osoby poszukujące urządzeń do pracy, nauki lub grania mają szerokie możliwości wyboru. Na ogół jest to powód do zadowolenia, jednak kupujący o mniejszej wiedzy technicznej, mają niekiedy trudności z zakupem odpowiedniego sprzętu dla siebie. Sprawdź, na jakie cechy powinno się zwracać uwagę w przypadku monitorów do pracy, gier i nie tylko.

1. Jaki monitor wybrać do gier, a jaki do pracy?

2. Częstotliwość odświeżania i rozdzielczość

3. Szerokie kąty widzenia – kiedy są potrzebne?

4. Co jeszcze jest ważne w przypadku monitorów?

Monitory gamingowe, biznesowe, uniwersalne, do oglądania filmów – jaki model wybrać spośród nich? Konkretne kategorie typów monitorów pomagają w znalezieniu odpowiedniej grupy sprzętów, jednak nawet wtedy kupujący wciąż wybiera spośród co najmniej kilkunastu modeli. Na co zwrócić uwagę, gdy szuka się monitora do pracy lub do grania?

Jaki monitor wybrać do gier, a jaki do pracy?

Ranking monitorów uwzględnia urządzenia, które są przeznaczone do różnych zastosowań. Najwięcej problemów stwarza znalezienie monitora gamingowego i do pracy. Gracze powinni zwracać uwagę przede wszystkim na rozdzielczość monitora. Im jest wyższa, tym lepsza będzie jakość grafiki. Dzięki niej będą mogli cieszyć się wszystkimi detalami obrazu. Dodatkowo dla gracza ważne jest odpowiednie pole widzenia, zwłaszcza gdy preferuje gry wyścigowe i wymagające doskonałego refleksu. Duże pole widzenia sprawia, że gracz szybciej podejmuje decyzje, które mają wpływ na ostateczny wynik rozgrywki. 

Do pracy powinno się wybierać modele, które są wyposażone w technologię chroniącą wzrok. Ograniczenie emisji światła niebieskiego dzięki Flicker Free sprawia, że wzrok mniej się męczy. Dodatkowo polecane monitory do pracy z ograniczoną emisją światła niebieskiego mają pozytywy wpływ na układ nerwowy. Korzystanie z nich niweluje problemy z zasypianiem, bólami głowy itp.

Częstotliwość odświeżania i rozdzielczość

Modele monitorów do pracy i gier powinny cechować się wysoką częstotliwością odświeżania. Dzięki niej nie tylko ogranicza się zmęczenie oczu. Z wysoką częstotliwością odświeżania monitora wiąże się również zmniejszenie problemów ze smużeniem obrazu. Uniwersalny monitor może mieć odświeżanie poniżej 144 Hz, jednak do pracy i gier wskazane jest wybieranie sprzętów z parametrami na poziomie 144 Hz lub wyższymi.

Zapoznaj się z ofertą https://www.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd,przeznaczenie!dla-graczy.bhtml

W przypadku monitorów ważna jest rozdzielczość i przekątna ekranu. Minimum rozdzielczości polecane do pracy i gier to Full HD. Jeśli kupujący dysponuje większym budżetem, powinien pomyśleć o zakupie monitora 4K. Proporcje ekranu w takim modelu są optymalne dla graczy, którzy chcą cieszyć się najwyższą jakością obrazu. Rozdzielczość Full HD w zupełności wystarczy natomiast do podstawowych zastosowań komputera, w tym do pracy biurowej.

Wielkość ekranu jest natomiast kwestią indywidualną. Użytkownik sam powinien zadecydować, czy preferuje panoramiczny ekran, czy jest w stanie pracować na wyświetlaczu o przekątnej 13 lub 15 cali. Większy format obrazu jest przydatny w szczególności dla osób, które pracują na arkuszach kalkulacyjnych lub zajmują się projektowaniem w programach graficznych.

Szerokie kąty widzenia – kiedy są potrzebne?

Monitory do pracy i do gier mogą mieć różną szerokość kątów widzenia. Szerokie kąty powinien mieć monitor do gier, który jest wykorzystywany wspólnie przez dwie lub trzy osoby. Prowadzenie wspólnej rozgrywki jest łatwiejsze, jeśli obraz jest dobrze widoczny, zarówno gdy użytkownik znajduje się na wprost monitora, jak i gdy patrzy na niego pod kątem.

Monitor do pracy z reguły nie musi mieć szerokich kątów widzenia. Na niektórych stanowiskach takie kąty są wręcz niezalecane. Dotyczy to miejsc pracy, w których wymagana jest pełna poufność danych. Jeśli klienci nie powinni mieć możliwości zobaczenia szczegółów oferty dla innej osoby lub uzyskania jakiegokolwiek dostępu do firmowych danych, monitor powinien gwarantować poufność w każdym z tych przypadków.

Co jeszcze jest ważne w przypadku monitorów?

Wybierając monitor domowy, do pracy lub gier powinno się pamietać również o innych elementach specyfikacji technicznej. Ważne jest zwrócenie uwagi na sam typ matrycy: matryca ips, matryca tn lub inna różnią się nie tylko ceną, ale i odwzorowaniem kolorów. Wybór monitora powinien uwzględniać typ matrycy w szczególności, gdy komputer jest wykorzystywany do pracy w programach graficznych.

Jeśli użytkownik monitora chce ograniczyć liczbę sprzętu komputerowego, powinien sprawdzić dodatkowe funkcje monitorów, które przegląda. Może wybrać między innymi monitor z wbudowanymi głośnikami. Dzięki nim będzie mógł cieszyć się dźwiękiem podczas oglądania filmu lub serialu bez potrzeby sięgania po słuchawki. W przypadku gier warto natomiast przyjrzeć się funkcjom poprawiającym płynność animacji. Dzięki nim obraz w grze rzadziej się zacina, a gra dostarcza jeszcze więcej rozrywki na wysokim poziomie.