Czy ty również myślisz o tym, aby kupić komputer stacjonarny? Uważasz, że lepiej sprawdzi się on w użytku domowym niż laptop? Komputery PC mają wiele zalet. Polecane są szczególnie tam, gdzie korzystamy z nich stacjonarnie — przy biurku w domu lub pracy. Ich największą zaletą jest to, że nożna samodzielnie je skonfigurować, umieszczając wewnątrz potrzebne nam karty graficzne, dyski o wymaganej pojemności i duże pamięci RAM. Pozwala to samodzielnie stworzyć zestaw komputerowy na miarę swoich potrzeb, który będzie miał wielokrotnie lepszą wydajność niż najlepszy laptop. Komputer stacjonarny już na wstępie pozwala rozwiązać wiele dokuczliwych problemów, takich jak niewystarczające chłodzenie, jak w wielu laptopach. Jeżeli to wszystko jest ci wiadome, ale nadal nie wiesz jaki komputer stacjonarny kupić, chętnie ci pomożemy.

Powiedz nam, jak używasz komputera, a powiemy Ci jaki komputer stacjonarny powinieneś wybrać

Dobry komputer stacjonarny powinien spełniać potrzeby wszystkich jego użytkowników. O ile w przypadku osób dorosłych nie jest to trudne, przynajmniej zazwyczaj, o tyle rodzinny komputer stacjonarny powinien być bardziej wszechstronny. Dowiedzmy się zatem jaki komputer wybrać do różnych zastosowań.

Komputer do przeglądania internetu

Korzystanie z sieci, czytanie artykułów, oglądanie filmów, pisanie maili, rozmowy na czacie i wideo czacie to najpopularniejszy sposób na aktywność w internecie. Dla współczesnych komputerów nie są to zbyt wymagające zadania i prawie każdy komputer PC bez trudu sobie z nimi poradzi. Taki prosty komputer do użytku domowego może nam również posłużyć do grania w mniej wymagające gry, korzystania z programów biurowych, a nawet do okazjonalnej obróbki filmów wideo i zdjęć. O czym powinniśmy pamiętać, kupując takie komputer? Przede wszystkim o tym, aby wybrać szybki dysk twardy SSD. Nie musi mieć on maksymalnej pojemności. Można nawet pokusić się o to, aby komputer miał dwa dyski. SSD pod system operacyjny i talerzowy dysk HDD do archiwizowania plików, np. zdjęć i filmów. Tutaj znajdziesz komputery stacjonarne, które dobrze sprawdzą się w takich zastosowaniach.

Zestaw komputerowy do zastosowań profesjonalnych

Jesteś grafikiem komputerowym, zajmujesz się zawodowo obróbką i montażem wideo, lubisz grać w gry komputerowe lub w inny sposób wykorzystujesz komputer w swojej pracy, potrzebując dużej mocy obliczeniowej? Jeżeli tak, na pewno ważną rzeczą będzie dla ciebie zakup mocnej karty graficznej. W odróżnieniu od podstawowych komputerów PC do zastosowań domowych, w których karta graficzna zintegrowana jest z płytą główną, polecane zestawy komputerowe dla profesjonalistów występują z dedykowaną kartą graficzną. Co to oznacza? Jest to karta graficzna do zadań specjalnych, wyposażona we własny układ scalony i procesor. Taka karta samodzielnie wykonuje obliczenia potrzebne do wyświetlania grafiki, nie obciążając przy tym procesora i pamięci RAM jak karta zintegrowana z płytą główną. Oczywiście wybierając dedykowaną kartę graficzną, zapłacimy znacznie więcej za cały zestaw, jednak komfort pracy na takim komputerze będzie nieporównywalnie wyższy. Takie rozwiązanie nie obciąża także płyty głównej, zmniejszając ryzyko jej uszkodzenia. Tutaj sprawdzisz komputer gamingowy, który będzie najlepszym rozwiązaniem dla miłośnika gier komputerowych.

Które komputery mają dobre karty graficzne?

Uściślijmy to, czego już się dowiedzieliśmy. Prace biurowe, przeglądanie internetu, proste gry komputerowe — takie czynności nie wymagają mocnych, dedykowanych kart graficznych. Te zintegrowane z płytą główną świetnie dadzą sobie radę, czyniąc zakup komputera przystępnym cenowo. Jeżeli jednak przed komputerem stoi znacznie więcej wyzwań, zachęcamy do samodzielnego kompletowania komponentów. Zajmując się montażem podzespołów wybranych przez siebie, możesz stworzyć komputer stacjonarny, który będzie ci służyć przez wiele kolejnych lat, nie wymagając żadnego upgradeu. To, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze komponentów, omawia poniższy poradnik.

  • Jaką kupić pamięć operacyjną — pamięć RAM to pamięć tymczasowa, im jest większa, tym szybciej komputer będzie działać.
  • Jakie płyty główne są najlepsze dla komputerów domowych — oczywiście takie, które posiadają wystarczająca ilość dodatkowych slotów, umożliwiających rozbudowę pamięci RAM o kolejne kości.
  • Jaki procesor wybrać — jeżeli budżet tylko na to pozwala, warto do komputera kupić jak najnowszy procesor o dużej mocy obliczeniowej.
  • Jakiego systemu operacyjnego unikać — dla większości użytkowników optymalnym wyborem będzie Windows. Jeśli jednak masz większe wymagania, np. zajmujesz się administracją sieciami, możesz pokusić się o 2 systemy zainstalowane na jednym komputerze — Windows i Linux.

Jeżeli nie masz czasu na samodzielnie kompletowanie podzespołów, możesz kupić komputer Lenovo, jeden z wielu gotowych zestawów, skonfigurowanych pod potrzeby użytkowników o różnym stopniu zaawansowania. Znajdziesz w tej kategorii zarówno wydajne komputery gamingowe, jak również ekonomiczny sprzęt do domu lub biura.