Naukowcy z finansowanego przez National Institute on Aging (NIA) Programu Badań Interwencyjnych poinformowali ostatnio o odkryciu wielu genów kandydujących, które wpływają na długowieczność. Trzy ośrodki Programu Badań Interwencyjnych — University of Texas Health Science Center w San Antonio, The University of Michigan w Ann Arbor i The Jackson Laboratory w Bar Harbor, Maine — współpracowały przy badaniach z laboratoriami Roberta W. Williamsa, PhD, z University of Tennessee Health Science Center w Memphis i Johana Auwerxa, MD, PhD, z École Polytechnique Fédérale de Lausanne w Lozannie, Szwajcaria.

„Niektóre geny kandydackie wpłynęły na długość życia kobiet, podczas gdy inne wpłynęły na długość życia mężczyzn” – powiedział Randy Strong, PhD, z Sam and Ann Barshop Institute for Longevity and Aging Studies w UT Health San Antonio. „Jedno skupisko genów zwiększyło długowieczność obu płci. W rzadkości dla tego typu badań, odkrycia zostały dokonane w populacji myszy z różnorodnością genetyczną porównywalną do populacji ludzkich.”

Czasopismo o dużym wpływie na środowisko Science opublikowało wyniki badań 30 września. Strong kieruje stroną Programu Testowania Interwencji w Instytucie Barshopa, który po raz pierwszy przyciągnął fundusze grantowe National Institute on Aging (NIA) dla Programu Testowania Interwencji w 2003 roku i jest w 19 roku finansowania przez NIA.

Genetyczny smorodek

„Badanie modeluje to, co dzieje się u ludzi” – powiedział współautor badań James Nelson, PhD, z Instytutu Barshopa. „W przeciwieństwie do myszy w wielu innych badaniach, myszy w tym nowo zgłoszonym badaniu nie są wszystkie takie same. Każda z nich ma inne warianty genetyczne, co skutkuje nieco innymi białkami, które robią nieco inne rzeczy, co razem może wpływać na starzenie się.”

Nawet subtelne różnice mogą prowadzić do różnych wyników zdrowotnych w miarę starzenia się. Niewielkie różnice w genie hemoglobiny, na przykład, mogą spowodować, że białko hemoglobiny w czerwonych krwinkach będzie mniej skuteczne w wiązaniu się z tlenem i przenoszeniu go z płuc do tkanek organizmu, zauważył Nelson. Anemia jest jednym z efektów.

Długowieczność kobiet

Odkrycie genetycznych loci, które wpływają na długowieczność tylko u kobiet jest interesujące i ważne. Genetyczne loci to skupiska od 10 do 100 genów.

„Kobiety i mężczyźni różnią się w prawie każdym aspekcie starzenia, który można zbadać”, powiedział Strong. „Każdy z nich musi być badany, zarówno w celu zrozumienia starzenia się u obu płci, jak i opracowania skutecznych terapii. Jeśli zaoferujemy samicom te same terapie lekowe, które oferujemy samcom, a starzenie się samic jest spowodowane przez inne geny, nie będziemy tak skuteczni w naszych terapiach.”

Potwierdzenie u glisty

Kolejne kroki to prześwietlanie tych genów kandydujących w celu znalezienia takich, które są odpowiedzialne za zwiększoną długowieczność. W końcowej części artykułu w Science, zespół poinformował o zrobieniu tego. Naukowcy przetestowali geny kandydujące u glisty, które są często wykorzystywane w badaniach nad starzeniem się ze względu na ich krótką żywotność. „Kilka genów kandydujących rzeczywiście wpłynęło na długowieczność u robaków” – powiedział Nelson.

To nie dowodzi, że te same geny u ludzi będą miały wpływ na długość życia człowieka, powiedzieli badacze. Ale jest to kolejna część sprawy do kontynuowania badań nad genetyczną podstawą długowieczności.

Potężny projekt badań

Jak przewidywano, gdy rozpoczął się Program Testowania Interwencji, posiadanie trzech miejsc, w których prowadzone są badania, zapewnia moc statystyczną oraz rygor i powtarzalność ustaleń, powiedział Strong.

Badanie jest wyjątkowe, ponieważ opiera się na dużej wielkości próbki zwierząt liczących kilka tysięcy, autorzy powiedzieli. „To jest wśród największej liczby myszy jakiegokolwiek badania, które próbowało zidentyfikować geny, które wpływają na długość życia”, powiedział Nelson.

Doskonałość Instytutu Barshopa

Program badania interwencji jest jednym z kilku ośrodków finansowanych przez NIA w Instytucie Sama i Ann Barshop. Wśród nich, Centrum Doskonałości Nathana Shocka w Podstawowej Biologii Starzenia się zapewnia podstawowe usługi w celu zwiększenia badań nad podstawowymi zagadnieniami biologicznymi dotyczącymi starzenia się. Centrum Niezależności Starszych Amerykanów im. Claude’a D. Peppera, nazwane tak na cześć zmarłego przedstawiciela Stanów Zjednoczonych, jest centrum doskonałości, którego celem jest zwiększenie wiedzy naukowej w celu opracowania lepszych sposobów utrzymania lub przywrócenia niezależności u starszych dorosłych. Instytut Barshopa jest jedynym instytutem lub uniwersytetem w kraju, który posiada te trzy ośrodki.

Strong jest profesorem farmakologii w Joe R. i Teresa Lozano Long School of Medicine w UT Health San Antonio. Nelson jest profesorem zwyczajnym fizjologii komórkowej i integracyjnej w Long School of Medicine.

Źródło: University of Texas Health Science Center at San Antonio. Will Sansom