Grupa LUX MED inwestuje w najnowszy model robota chirurgicznego, by za jego pomocą leczyć chorych na nowotwory. Zabiegi będą odbywać się w dwóch warszawskich placówkach. W Szpitalu Św. Elżbiety medycy zaopiekują się pacjentami, u których zdiagnozowano raka prostaty, natomiast w Szpitalu Św. Wincentego LUX MED Onkologia pacjentkami z rozpoznanym rakiem endometrium.

System robotyczny do chirurgii małoinwazyjnej umożliwia mikroskopijną precyzję ruchów i niweluje drżenia rąk lekarza operującego. Zapewnia również bardzo wysoką jakość obrazu w czasie rzeczywistym, lepsze trójwymiarowe widzenie oraz łatwiejszy dostęp i wizualizację trudno dostępnych przestrzeni.

„Grupa LUX MED inwestuje w nowoczesne technologie ponieważ chcemy, by nasi pacjenci mieli jak najlepszą i najbardziej profesjonalną opiekę. Takiego kierunku rozwoju oczekują również nasi eksperci, którzy chcą pracować z wykorzystaniem nowoczesnego robota. Wierzymy, że w tym kierunku podążać będzie cała opieka medyczna” – mówiła na otwarciu nowego Centrum Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED.

W Polsce odnotowuje się ponad 6 tys. zachorowań na raka endometrium rocznie. To najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy narządu rodnego – najwięcej zachorowań przypada u kobiet między 55. a 70. rokiem życia, jednym z czynników ryzyka jest otyłość.

„W Szpitalu LUX MED Onkologia kompleksowe leczenie onkologiczne, w tym leczenie metodą chirurgii robotycznej, prowadzone jest w ramach umowy z NFZ” – mówił dr Maciej Olszewski, ginekolog-onkolog z Grupy LUX MED.

Rekonwalescencja po zabiegu przeprowadzonym z wykorzystaniem robota chirurgicznego jest znacznie szybsza, niż ta, kiedy lekarz operuje samodzielnie. „Operacja jest tak samo rozległa jak w przypadku innych metod, usuwa wszystkie chore tkanki. Natomiast dzięki formule mało inwazyjnej, pacjentka wychodzi ze szpitala w ciągu dnia, dwóch po operacji” – dodał dr Maciej Olszewski.

Drugim z nowotworów, którym będą zajmować się specjaliści w Centrum Chirurgii Robotycznej jest rak prostaty. To najczęstszy z nowotworów występujących obecnie u mężczyzn, każdego roku ponad 14 tys. z nich otrzymuje właśnie taką diagnozę.

„Świadczenia medyczne w zakresie robotyki jeśli chodzi o urologię, są oferowane w Szpitalu św. Elżbiety, a jeśli chodzi o ginekologię – w szpitalu przy ul. Św. Wincentego, to jest placówka onkologiczna. Ale to nie znaczy, że na tym kończymy. Będziemy udoskonalać i rozszerzać zakres naszych usług szpitalnych. Coraz więcej obszarów będzie się otwierało na działania robotyczne. Jestem przekonana, że rozszerzenie listy wykonywanych przez nas procedur z wykorzystaniem robotów medycznych to tylko kwestia czasu” – podsumowała Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED.

Źródło informacji: PAP MediaRoom