Podczas MSPO w Kielcach została zaprezentowana najnowsza trudnopalna bielizna termoaktywna wykonana z opracowanych w USA materiałów, produkowana przez należącą do PGZ spółkę Maskpol. To efekt nawiązanej rok temu współpracy Maskpolu z amerykańskim koncernem Milliken – producentem trudnopalnych materiałów specjalistycznych dla wojska.

Dzięki współpracy nawiązanej w 2022 roku, Polacy już produkują przeznaczoną dla wojska i służb trudnopalną bieliznę letnią i zimową.z najnowocześniejszych specjalnych tkanin opracowanych przez Amerykanów.

„Dla Grupy PGZ ważny jest transfer technologii, czy to w technice pancernej, czy w rakietowej, czy w systemach artyleryjskich – dla Maskpolu również. W przypadku Millikena od początku jest bardzo duża otwartość na transfer technologii do Polski, dlatego mamy produkt w 100 proc. wykonany w naszym kraju” – powiedział prezes Maskpolu Adam Ogrodnik.

Dodał, że dzięki współpracy z amerykańskim koncernem, w Polsce powstał certyfikowany przez Amerykanów zakład. 

„Zobowiązaliśmy się, że jeżeli wspólnie zaczniemy pracować nad projektem bielizny trudnopalnej, to ustawimy całą linię produkcyjną tych materiałów w Polsce, tak żeby nastąpiła pełna polonizacja produktu. Bardzo wysoki poziom jakości może być tylko wtedy, kiedy jeden producent odpowiada za całość procesów produkcyjnych” – powiedziała PAP Anna Zygan, kierownik sprzedaży międzynarodowej działu Govermental and Defence Milliken.

Wyjaśniła, że jedną z głównych cech nowej bielizny termoaktywnej jest zastosowanie w dzianinie trudnopalnych oraz samogasnących włókien, o wyższej niż standardowa oddychalności – nawet po wielokrotnym praniu – oraz wysokiej odporności na rozdarcie.

„Dzianina jest produkowania według naszej receptury – jeden do jednego przeniesiona ze Stanów Zjednoczonych do Polski” – dodała Anna Zygan.

Prezes spółki Maskpol podkreślił, że efekt końcowy „w polskim zakładzie produkcyjnym, jest taki sam jak w amerykańskim” i poinformował, że obecnie bielizna termoaktywna z amerykańskiej trudnopalnej tkaniny, jest już po badaniach laboratoryjnych oraz wewnętrznych testach użytkowych. „Teraz czas na testy użytkowe w wojsku – to jest ostateczna weryfikacja” – zaznaczył Adam Ogrodnik.

Prezes powiedział, że w przypadku produktów wytwarzanych w Polsce, z wykorzystaniem amerykańskich rozwiązań, „wykazuje duży spokój”.

„Korzystamy z technologii, która jest sprawdzona. W przypadku finału, o który nam chodzi, czyli zawarcia kontraktów i dostaw, będzie to dla nas duża satysfakcja, że one zostaną wprowadzone masowo do Wojska Polskiego” – powiedział.

Dodał, że opracowane w USA materiały Maskpol chce również stosować w segmencie skierowanym do klientów komercyjnych na rynkach państw UE i NATO.

Przedstawicielka amerykańskiego koncernu powiedziała PAP, że obecnie w pełni gotowych jest kilka dzianin trudnopalnych do produkcji m.in. letniej, zimowej bielizny dla wojska i służb oraz materiały do produkcji tzw. combat shirt – koszulo-bluz zakładanych pod kamizelkę kuloodporną – które już są używane w europejskich armiach.

„Z polskiego zakładu produkcyjnego dostarczamy już dzianinę na potrzeby szwajcarskiego wojska. Planujemy rozwój większej ilości produktów: polarów trudnopalnych czy ocieplin. Myślimy też o rozszerzeniu współpracy w spektrum tkanin” – zaznaczyła Anna Zygan.

Poinformowała, że chodzi o tzw. kamuflaż multispektralny, który pozwala żołnierzowi „ukryć się” przed obserwacją m.in. czujnikami rejestrującymi ciepło ciała.

„Kamuflaż multispektralny jest w centrum zainteresowania zamawiającego, więc rozmawiamy o tym, w jaki sposób tego typu technologię również wdrożyć do produkcji w Polsce” – dodała.

Milliken jest światowym liderem w produkcji trudnopalnych i odpornych na niską temperaturę materiałów. Firma znana jest z opracowywania wysokowydajnych materiałów, które są wygodne, trwałe i zapewniają ochronę przed płomieniami przez cały okres użytkowania odzieży. Posiada w swoim portfolio ponad 700 specjalistycznych tkanin, które oferuje na ponad 20 rynkach. Technologie tekstyliów trudnopalnych Millikena są wykorzystywane w programach ubiorów bojowych U.S. Army oraz U.S. Air Force.

Żródło informacji: PAP MediaRoom