Za pośrednictwem nowej 10-letniej umowy, która wesprze główny ukraiński zespół programistów Boosteroid, Microsoft wprowadzi gry Xbox PC oraz tytuły Activision Blizzard, w tym Call of Duty, na platformę największego niezależnego dostawcy usług grania w chmurze na świecie.

KIJÓW, Ukraina i REDMOND, Waszyngton, 14 marca 2023 r. /PRNewswire/ — Microsoft Corp. i Boosteroid ogłosiły we wtorek zawarcie 10-letniej umowy dotyczącej wprowadzenia gier Xbox PC na platformę do grania w chmurze Boosteroid. Boosteroid, który ma swój zespół programistów w Ukrainie, ostatnio przekroczył 4 miliony użytkowników na całym świecie i stał się największym niezależnym dostawcą usług grania w chmurze na świecie. Umowa pozwoli także na strumieniowanie tytułów na PC firmy Activision Blizzard przez klientów Boosteroid po zakończeniu przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft.

W połączeniu z innymi partnerstwami ogłoszonymi niedawno przez Microsoft, oznacza to, że takie popularne serie jak Call of Duty zyskają ponad 150 milionów nowych graczy, a gry przygotowane przez Xbox Game Studios, Bethesdę i Activision Blizzard będą dostępne w wielu usługach grania w sieci i abonamentach.

„Wierzymy, że gry zbliżają ludzi. To dlatego Xbox chce zapewnić wszystkim więcej sposobów grania w swoje ulubione gry, na różnych urządzeniach – powiedział Phil Spencer, dyrektor generalny działu gier Microsoft. – Zapewnienie dostępu do gier Xbox PC użytkownikom platformy Boosteroid, w tym tytuły Activision Blizzard, takie jak Call of Duty (po zamknięciu umowy) to kolejny krok w realizacji tej wizji”.

„Boosteroid i Microsoft mają tę samą wizję udostępniania gier dla tak wielu osób, w tak wielu miejscach i na tak wielu platformach, jak to tylko możliwe. Od dawna naszym celem jest dawanie graczom możliwości cieszenia się swoimi ulubionymi tytułami na dowolnym urządzeniu znajdującym się w pobliżu – powiedział Ivan Shvaichenko, dyrektor generalny Boosteroid. – Dzisiejsze ogłoszenie to kolejny krok w tym kierunku. Ponieważ nasz zespół programistów pracuje w Ukrainie, doceniamy ciągłe zaangażowanie firmy Microsoft w pomoc naszemu krajowi i będziemy wspólnie pracować nad inicjatywą wspierającą naszą lokalną społeczność twórców gier, co zwiększy inwestycje w odnowę gospodarczą kraju”.

Boosteroid działa od 2017 r., a jego dział badawczo-rozwojowy mieści się w Ukrainie, głównie w Kijowie i Charkowie. Mimo posiadania dwóch biur w zniszczonym przez rosyjskie pociski Charkowie, spółka nadal wdraża innowacje i rozwija się po 13 miesiącach wojny. Tylko od początku roku 2023 spółka ogłosiła podjęcie nowych kroków związanych z zapewnieniem usług grania w chmurze na komputerach Mac, Chromebookach, przystawkach telewizyjnych na Androida i telewizorach LG. Firma oferuje strumieniowanie gier w chmurze zarówno w przeglądarce, jak i w specjalnych aplikacjach na platformy Windows, Linux, Android, Android TV i macOS.

„Partnerstwo Microsoft z Boosteroid to dobra wiadomość i kolejny dowód na ciągłe wsparcie firmy z Redmond dla Ukrainy – powiedział Mychajło Fedorow, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy. – Ukraiński zespół deweloperski Boosteroid zbudował światowej klasy platformę streamingową w najtrudniejszych warunkach i jest przykładem pomysłowości i kreatywności naszych obywateli i programistów”.

Poza Ukrainą, Boosteroid obecnie obsługuje także graczy w USA, Wielkiej Brytanii i w krajach Unii Europejskiej. Platforma działa w oparciu o centra danych zlokalizowane w sześciu stanach USA, w tym w stanie Waszyngton, w którym znajduje się siedziba Microsoftu, a także w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Szwecji, Słowacji, Rumunii, Ukrainie i Serbii.

Społeczność graczy jest tętniącą życiem częścią ukraińskiego ekosystemu oprogramowania. Microsoft ostatnio dodał wsparcie dla języka ukraińskiego w panelu głównym konsoli Xbox, oraz w aplikacjach na PC i urządzenia mobilne. Wiosną 2023 r. Microsoft wprowadzi w Ukrainie swój program PC Game Pass.

„Partnerstwo opiera się na wsparciu technologicznym i pomocy finansowej o wartości 430 mln $, które przekazaliśmy Ukrainie od czasu bezprawnej inwazji Rosji i stanowi przykład działań, które będziemy nadal podejmować w celu udzielenia wsparcia 160 tysiącom programistów tworzących oprogramowanie w Ukrainie – powiedział Brad Smith, wiceprzewodniczący i prezes Microsoftu. – To także uzupełnienie naszych niedawnych umów z Nintendo i NVIDIĄ, co jeszcze bardziej wyraźnie pokazuje, że nasze przejęcie Activision Blizzard sprawi, że Call of Duty będzie dostępne na dużo większej liczbie urządzeń niż do tej pory”.

Źródło: Microsoft Corp.