Dysk SSD zachęca zakupem poprzez jeden ważny aspekt, jakim jest prędkość zapisu i odczyt danych, a także brak wszelkich części mechanicznych co sprawia, że odporność na uszkodzenia wzrasta. Tego typu nośniki różnią się od siebie konstrukcją jak i podzespołami. Na jakie parametry należy jeszcze zwrócić uwagę dowiesz się czytając ten poradnik. 

Jaka jest różnica w złączach protokołach oraz interfejsach?

Są to z pewnością trzy najlepsze aspekty mające wpływ na wymiar i wydajność dysku SSD. Za ich pomocą dysk komunikuje się z płytą główną oraz systemem operacyjnym. Złącze to nic innego jak wtyczka lub slot. Za jego pomocą jesteśmy w stanie tego typu dyski podpiąć do komputera. Natomiast interfejs daje nam możliwość komunikacji pomiędzy dyskiem, a jego kontrolerem. Najpopularniejszym złączem swego czasu w komputerach było złącze SATA, do którego wcześniej podpinane były dyski HDD. Ten interfejs obecnie występuje w trzech wersjach takich jak: Sata, Sata2, Sata3. Szczególną różnicę pomiędzy nimi odczujemy przede wszystkim na prędkościach, jakie oferują określone interfejsy. 

Prędkości, jakie osiągane są przez obecne interfejsy to:

SATA 1 – 150 MB/s

SATA 2 – 300 MB/s

SATA 3 – 600 MB/s

PCIe – Ponad 1 GB/s 

Jednak popularność zaczyna zyskiwać także przyszłościowe złącze M2, które stosowane jest zarówno w laptopach jak i komputerach stacjonarnych. Najczęściej wtyczka ta korzysta z interfejsu SATA. W nowych dyskach także stary protokół AHCI został wyparty przez nowy technologicznie protokół NVMe. Całość została zaprojektowana od zera z myślą o przyśpieszeniu działania dysku SSD. Za jego pomocą jesteśmy w stanie wykonać większą liczbę operacji na sekundę przy mniejszym zużyciu procesora. Jednak jeśli chcemy korzystać z takiej technologi to musimy mieć płytę główną z interfejsem UEFI. Warto także dodatkowo zajrzeć na stronę: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-dyskow-ssd.bhtml na, której znajdziemy ranking dysków SSD. Pomoże on nam w wyborze takiego, który będzie spełniał nasze oczekiwania. 

Co znajduje się w dysku SSD?

Budowa dysku SSD nie jest wcale prosta jak przez brak części mechanicznych wiele osób może myśleć. Za mózg całego układu elektronicznego odpowiada kontroler. Jest on odpowiedzialny za adresowanie komórek pamięci, zapis i odczyt danych, które są zaszyfrowane oraz również stan zużycia pamięci. Dane na dysku zapisywane są za pomocą kości pamięci Flash NAND. W tym celu korzysta się z trzech podstawowych typów kości: SLC, MLC i TLC. Różnią się one liczbą bitów, która znajduje się w każdej komórce pamięci. Im jest ich mniej typ sama pamięć zużywa się znacznie wolniej. Najlepszą wydajność oraz pojemność względem ceny oferuje kość TLC. Jednak z czasem pamięć TLC została ulepszona, a z jej pomocą zaczęły powstawać coraz to lepsze dyski SSD. Coraz częściej korzysta się z pamięci typu 3D NAND. Wykorzystują one kości MLC lub TLC i charakteryzują się ich wielopoziomowym wykorzystaniem. Dzięki temu mając do dyspozycji mniejszą powierzchnię jesteśmy w stanie upchać więcej danych. Jest to plus pod kątem redukcji kosztów oraz niższego zużycia energii. Dodatkowo takie nośniki używane są w najbardziej wymagających zadaniach w korporacji. Część dysków ma także pamięć cache, która odpowiedzialna jest za magazynowanie tymczasowych danych przed ostatecznym zapisem ich na nośniku. Ma ona zazwyczaj pojemność od kilku do kilkudziesięciu megabajtów. Jednak buforem na dane najczęściej jest pamięć RAM. Za pomocą takich dysków SSD możemy odczuć najlepsze korzyści korzystając z wymagających programów przeznaczonych głównie do obróbki grafiki oraz materiałów video. Dodatkowo w celu 

Czy powinienem zamiast tego rozważyć SSHD?

SSHD to nic innego jak alternatywa znanych dysków SSD. Wraz z pamięcią HDD są to tańsze rodzaje dysków niż nośniki SSD. Ponieważ pamięć masowa SSD jest zawsze droższa niż pamięć dyskowa HDD, SSHD tego typu produkty korzystają z pamięci SSD w niewielkich ilościach. Jest ona jedynie dodatkiem i nie pozwoli nam na uzyskanie pełnych prędkości SSD, lecz wybór takiego dysku będzie lepszą opcją niż zakup nośnika HDD. Ma to sens w momencie, gdy będziemy na  takim urządzeniu przechowywać jedynie dane, a nie odpalać przez niego różnego typu programy. W ten sposób nie musimy do komputera lub laptopa podpinać dodatkowych nośników typu pendrive. 

Czy dysk SSD bez DRAM jest lepszy czy gorszy?

Chociaż dyski SSD bez pamięci DRAM są tańsze niż standardowe dyski SSD, ich brak pamięci DRAM jest w rzeczywistości poważną słabością. Ze względu na brak dedykowanej pamięci RAM, która pomagałaby zarządzać tym obciążeniem, dyski SSD bez pamięci DRAM cierpią z powodu obniżenia wydajności podczas pracy wielozadaniowej.

To sprawia, że dysk SSD bez pamięci DRAM jest szczególnie kiepskim wyborem do edycji wideo i innych zadań wielozadaniowych i generalnie nie pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy. Jednak dysk SSD bez pamięci DRAM jest nadal lepszy niż jakikolwiek inny dysk twardy i może być używany jako uaktualnienie do dysku SSHD, aby przyspieszyć uruchamianie i ładowanie na całej płycie.

Najczęściej spotykana pojemność dysków SSD 

120-256 GB – jest to rodzaj dysku idealny do szybkiego rozruchu systemu. Wystarczający jest także on do wykonywania prostych zadań takich jak: przeglądanie internetu, czy praca przy tworzeniu i edycji dokumentów w Excelu, Wordzie. 

256 GB – jest to dysk idealny nie tylko do pracy, czy systemu operacyjnego, ale także możemy na nim przechowywać zdj, filmy oraz muzykę. 

512 GB – dodatkowo do zdj, filmów oraz muzyki możemy dorzucić kilka potrzebnych nam programów lub mniej warzących gier. 

1TB – Można na takim dysku przechować większą ilość plików o wysokiej rozdzielczości lub gier zajmujących więcej miejsca. 

Dodatkowo jeśli nie jesteśmy w stanie umieścić w laptopie lub w komputerze dysku, gdyż nasz sprzęt nie ma drugiej kieszonki na nośnik to możemy zakupić dysk zewnętrzny ssd 1tb, który poprzez swoją pojemność daje nam możliwość zapisania dużej ilości plików, programów, a także gier. W celu zakupu takiego dysku warto odwiedzić sklep znajdujący się pod tym linkiem: https://www.euro.com.pl/dyski-ssd-zewnetrzne.bhtml.