• Globalny niedobór pracowników specjalizujących się w cyberbezpieczeństwie sięga 2,7 mln osób, wynika z danych (ISC)².
  • Aby poradzić sobie z niedoborem rynkowym, sprawę w swoje ręce biorą prywatne przedsiębiorstwa
  • W Polsce przyszłych specjalistów cyberbezpieczeństwa od trzech lat szkoli Politechnika Poznańska, która współpracuje z jednym ze światowych liderów bezpieczeństwa cybernetycznego

Globalny niedobór pracowników specjalizujących się w cyberbezpieczeństwie sięga 2,7 mln osób, wynika z danych (ISC)². Tymczasem liderzy cybersecurity apelują, by młodym ludziom – w szczególności z obszarów zagrożonych cyfrowym wykluczeniem – dać narzędzia pozwalające na zapoznanie się i umożliwiające wejście do branży. W Polsce przyszłych specjalistów cyberbezpieczeństwa od trzech lat szkoli Politechnika Poznańska, za którą podążają kolejne uczelnie.

Pandemia COVID-19 doprowadziła w większości regionów świata do szybkiego postępu w cyfryzacji, na którą ogólna infrastruktura i instytucje często nie były w pełni przygotowane. Wiele osób musiało przystosować się do pracy w domu, tymczasem działy IT, często nie posiadające odpowiednio wykwalifikowanych zespołów, mierzyły się z niebezpieczeństwami, jakie czyhały ze strony cyberprzestępców.

Jak wyjaśniają ekspercie HRS-IT, w Europie niedobór specjalistów IT szacowany jest na co najmniej 200 tys. osób. W samej Polsce jest to nawet 50 tys. pracowników, z czego około 20 proc. mogą stanowić osoby zajmujące się cyberbezpieczeństwem. W zeszłym roku (ISC)² przeprowadziło badanie, które ujawniło, że w skali globalnej niedobór pracowników specjalizujących się w bezpieczeństwie IT sięga oszołamiających 2,72 mln osób!

– Jesteśmy zaniepokojeni brakiem personelu w branży, która oferuje wiele możliwości zawodowych. Mamy nadzieję, że w nadchodzących latach, dzięki wspólnym wysiłkom sytuację będzie można odwrócić – mówi Wojciech Głażewski, country manager firmy Check Point Software.

Aby poradzić sobie z niedoborem rynkowym, sprawę w swoje ręce biorą prywatne przedsiębiorstwa. Firma Check Point Software Technologies, opracowała program SecureAcademy, którego celem jest zapewnienie edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa poprzez partnerstwa z instytucjami zewnętrznymi, takimi jak szkoły wyższe.

Dziś w programie SecureAcademy bierze udział około 45 tys. studentów z 53 krajów. Korzystają oni m.in. z kursów symulacyjnych Cyber ​​Range i HackerPoint. W Polsce partnerem Check Pointa jest Politechnika Poznańska, która od trzech lat kształci przyszłą elitę ekspertów cybersecurity.  To jedyna uczelnia w kraju, która prowadzi program dla kilkuset studentów wydziału Teleinformatyki w ramach Akademii Bezpieczeństwa Check Point. Oferowany kurs, poza wiedzą praktyczną, daje studentom uznawane na całym świecie certyfikaty, potwierdzające ich umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa.

– Luka w umiejętnościach w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego jest wciąż duża. Inicjatywy takie jak SecureAcademy będą miały kluczowe znaczenie dla przyciągnięcia i zaangażowania studentów, aby pomóc ją wypełnić – wyjaśnia Shay Solomon, dyrektor ds. usług edukacyjnych w Check Point Software Technologies. Izraelska firma nie tylko współpracuje z uczelniami wyższymi, ale również sama prowadzi kursy online (zarówno płatne, jak i bezpłatne), będące częścią programu Check Point Mind.