Miednica u kobiet i mężczyzn jest bardziej plastycznym elementem szkieletu, niż sądzono: może się zmieniać pod wpływem niektórych czynników – wynika z badań dr Anny Marii Kubickiej z UPP w Poznaniu. Ustaliła ona również, że kolejne przebyte ciąże nie zostawiają trwałych zmian w budowie miednicy u kobiet. Wyniki badań przedstawiła w „Scientific Reports”.

Czy kształt miednicy zależy od tego, ile ważyliśmy w dzieciństwie? A może nasza waga cały czas wpływa na budowę miednicy – nawet, jeśli jesteśmy już dorosłymi ludźmi, a nasz szkielet zakończył rozwój? I czy miednica jest elementem na tyle elastycznym, by pozostawiał na niej ślad po każdej kolejnej ciąży? Odpowiedzi na te pytania szukała dr Anna Maria Kubicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a wyniki badań opublikowała na łamach „Scientific Reports”.

„Dotychczasowe badania zakładają, że budowa miednicy jest pod silną presją adaptacyjną w związku z dwoma zjawiskami: przystosowaniem do ludzkiej dwunożności – oraz rodzeniem noworodków o dużym obwodzie głowy. W związku z tym sądzono, że element szkieletu, będący pod tak silną presją, nie może się cechować plastycznością, czyli podatnością na zmiany w budowie w trakcie życia. Najnowsze badania pozwoliły zweryfikować to przypuszczenie. Głównym celem badań było sprawdzenie, czy – i w jakim stopniu – miednica może zmienić kształt pod wpływem działania czynników zewnętrznych. W przypadku nowych analiz tym czynnikiem zewnętrznym była masa ciała, a konkretnie – wskaźnik BMI, który pozwala stwierdzić, czy dana osoba wykazuje odchylenie od normalnej wagi w stosunku do swojego wzrostu” – tłumaczy dr Kubicka serwisowi Nauka w Polsce.

Aby określić poziom plastyczności miednicy naukowczyni z Poznania wykorzystała informacje dostępne w bazie New Mexico Decedent Image Database, która zawiera tomografie komputerowe całego ciała, wykonywane osobom zmarłym na terenie stanu Nowy Meksyk między 2010 a 2017 rokiem. W badaniach uwzględniła skany i dane biologiczne dotyczące ponad 300 osób w wieku od 1 do 80 roku życia.

Więcej na https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C97308%2Cbadaczka-z-poznania-sprawdzila-co-wplywa-na-zmiane-budowy-ludzkiej-miednicy

Źródło informacji: Nauka w Polsce