Duże sieci komputerowe, złożone z wielu urządzeń, szczególnie wymagają odpowiedniej serwerowni. Jej budowa w bezpośredni sposób przekłada się na wydajność układu i stabilną pracę całej sieci, a w konsekwencji trwałość rozwiązania. Absolutną podstawą są tu takie elementy jak patch panel czy odpowiednia obudowa serwerowa. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, dopasowując te elementy, aby zapewnić sobie stabilną pracę i możliwość podpięcia wielu urządzeń do sieci.

  1. Patch panel – co to jest?
  2. Patch panel w różnych wariantach
  3. Panel krosowy w kontekście typu sieci
  4. Kilka słów o szafie serwerowej

Zarówno wspomniany patch panel, jak i inne elementy muszą być dopasowane do siebie pod względem parametrów.

Patch panel – co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są patch panele. To określenie odnosi się do elementu, inaczej nazywanego także panelem krosowym, stanowiącego jeden z podstawowych elementów w każdej serwerowni i sposób zakończenia kabli skrętkowych. Patch panel pozwala podłączać do sieci kolejne urządzenia, ułatwia zarządzanie nimi i – w niektórych sytuacjach – przyspiesza diagnozowanie problemów z siecią.

Panel krosowniczy to rozwiązanie pasywne, które stanowi główny punkt podłączenia sprzętu aktywnego. Wyposażony jest w standardowe wyjścia RJ-45, z 12, 24 lub 48 (w zależności od wersji) wyprowadzeniami. Sama szafa serwerowa pozwala natomiast zamontować kilka takich paneli, dzięki czemu masz możliwość swobodnego rozbudowywania sieci. Przydaje się to zwłaszcza w dużych firmach, gdzie tych urządzeń jest sporo. Patchpanele najczęściej są instalowane właśnie w szafach, lecz na rynku znajdziesz także patchpanele naścienne oraz natynkowe w standardzie 10”.

Patch panel w różnych wariantach

Wyrózniamy kilka rodzajów patch paneli. Zgodnie z podstawową klasyfikacją wyróżniamy:

  • panele krosowe kompletne – wyposażone w 24 lub 48 portów RJ-45, w standardzie 19” lub 8 oraz 12 portów w przypadku paneli 10”; porty są tu łączone z płytką drukowaną zakończoną złączami szczelinowymi LSA lub IDC,
  • panele krosowe niewyposażone – będące metalową ramką z 24 lub 48 otworami przystosowanymi do montażu gniazd Keystone, dzięki którym użytkownik zyskuje możliwość dowolnej konfiguracji oraz swobodnego wprowadzania zmian.

Ze względu na ekranowanie wyróżniamy natomiast:

  • panele ekranowe FTP – najczęściej zamknięte, wyposażone w linkę uziemiającą przystosowaną do podpięcia do obudowy szafy,
  • panele nieekranowane UTP – najczęściej stosowane, o budowie otwartej.

Panel krosowy w kontekście typu sieci

Planując zakup panelu krosowego i jego zastosowanie w okablowaniu poziomym, należy dopasować wszystkie komponenty do konkretnego typu sieci. Obecnie najpopularniejsze są panele kat. 5e, 6 oraz 6e.

Rodzaj panelu trzeba określić już w momencie planowania budowy całej sieci. Dopasowanie patch panelu pozwoli uzyskać odpowiednie gniazda abonenckie na wyjściu.

Kilka słów o szafie serwerowej

Już powyżej pojawiło się kilka wzmianek o szafie serwerowej. Jest ona niezbędna do stworzenia serwerowni – centrum każdej sieci komputerowej i do pomieszczenia wszystkich przewodów oraz patch paneli. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się szafy rack wiszące. Dają one szerokie możliwości dopasowania do wymogów wybranych rozwiązań i potrzeb użytkownika, a montaż paneli wewnątrz nie stanowi tu najmniejszego problemu. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, by rozmiar panelu był dopasowany do rozmiaru szafy – to podstawowy warunek osadzenia go we właściwym, przewidzianym do tego celu miejscu.