Psy płaczą bardziej, gdy łączą się z właścicielami

0

Psy i ludzi wyraźnie łączy szczególna więź. Ale czy psy, podobnie jak ludzie, produkują więcej łez w chwilach, gdy są zalane emocjami? Nowe badanie opublikowane w Current Biology 22 sierpnia – które może być pierwszą próbą odpowiedzi na to pytanie – mówi, że rzeczywiście, oczy naszych psich towarzyszy zalewają się łzami. W rzeczywistości dzieje się to regularnie, gdy łączą się z tobą.

„Odkryliśmy, że psy wylewają łzy związane z pozytywnymi emocjami” – mówi Takefumi Kikusui z Uniwersytetu Azabu w Japonii. „Dokonaliśmy również odkrycia oksytocyny jako możliwego mechanizmu leżącego u jej podstaw”.

Kikusui i współpracownicy dokonali odkrycia po tym, jak jeden z jego dwóch standardowych pudli miał szczenięta 6 lat temu. Zauważył, że kiedy jego pies pielęgnował szczenięta, coś się zmieniło w twarzy psa; pojawiły się łzy. Te łzy nie spadają tak, jak często robią to u ludzi, ale mają łzawiące oczy.

„To dało mi pomysł, że oksytocyna może zwiększyć łzy”, mówi Kikusui.

Oksytocyna, wyjaśnia, jest znana jako hormon macierzyński lub „hormon miłości”. Badacze wiedzieli również z wcześniejszych obserwacji, że oksytocyna jest uwalniana zarówno u psów, jak i ich właścicieli podczas interakcji. Postanowili więc przeprowadzić eksperyment zjednoczenia i sprawdzić, czy doprowadził on psy do łez.

Najpierw zastosowali standardowy test do pomiaru objętości łez u psów przed i po połączeniu się z właścicielami. Stwierdzili, że objętość łez rzeczywiście wzrosła, gdy wróciły do siebie ze znajomym człowiekiem, a nie z osobą, której nie znały.

Kiedy dodano oksytocynę do oczu psów, objętość ich łez również wzrosła. Odkrycie to wspiera ideę, że uwalnianie oksytocyny odgrywa rolę w produkcji łez, gdy psy i ich ludzie wracają do siebie.

Poproszono również ludzi o ocenę zdjęć twarzy psów z i bez sztucznych łez i okazało się, że ludzie udzielali bardziej pozytywnych odpowiedzi, gdy widzieli psy z łzami w oczach. Wyniki te sugerują, że produkcja łez przez psy pomaga w wykuwaniu silniejszych połączeń między ludźmi i ich psami.

Kikusui mówi, że odkrycia były zaskoczeniem. „Nigdy nie słyszeliśmy o odkryciu, że zwierzęta wylewają łzy w radosnych sytuacjach, takich jak ponowne połączenie się z właścicielami, i wszyscy byliśmy podekscytowani, że będzie to pierwszy na świecie!”.

W tym przypadku wydaje się, że psy produkują łzy w sytuacjach, które ludzie uznaliby za „szczęśliwe”. Nie sprawdzili jeszcze, czy psy produkują łzy również w odpowiedzi na negatywne emocje. Nie wiedzą też jeszcze, czy psy wytwarzają łzy, gdy wracają do siebie z innymi psami. Mają nadzieję dowiedzieć się, czy ta reakcja ma również funkcję społeczną w świecie psów. Ale na razie mówią, że wydaje się mieć wyraźne implikacje dla więzi pies-człowiek.

„Psy stały się partnerem ludzi, a my możemy tworzyć więzi”, mówi Kikusui. „W tym procesie możliwe jest, że psy, które pokazują łzawiące oczy podczas interakcji z właścicielem, byłyby bardziej zadbane przez właściciela”.

Źródło: Cell Press