Marzy Ci się sala kinowa w domu? Spełnienie marzeń jest prostsze niż myślisz. Bez wychodzenia z domu możesz poczuć się jak na sali kinowej i przeżyć prawdziwe filmowe emocje. Sprawdź, jak przystąpić do realizacji projektu.

Kino domowe – od projektu do realizacji

Projekt domowej sali kinowej zaczyna się od spotkania w miejscu inwestycji i prac twórczo-koncepcyjnych. Po zaprezentowaniu możliwości oraz rozwiązań technicznych przechodzimy prosto do realizacji. Współpraca z architektem pozwala na wstępną aranżację przyszłej sali kinowej. Na tym etapie jest także dobierana odpowiednia koncepcja akustyczna, za pomocą serii skrupulatnych obliczeń. To dzięki nim będziesz mógł w przyszłości cieszyć się głębią dźwięku. Następnie indywidualny dobór głośników, projektora i elektroniki uzupełnia stronę techniczną projektu. Na koniec prowadzone są prace instalacyjne okablowania i urządzeń AV oraz kalibracja torów audio i video certyfikowana przez THX® i Dolby®. Przed wejściem na pierwszy seans system czeka jeszcze test rozruchu i programowanie aplikacji sterującej.

Przykładowy projekt – sala na 9 osób

Domowa sala kinowa jest coraz częściej wykorzystywanym pomysłem na zagospodarowanie nadmiarowej przestrzeni w domu. Niewykorzystane poddasze lub piwnica to idealne warunki na stworzenie kina domowego. Należy jednak pamiętać, że wielkość przestrzeni w tym przypadku ma ogromne znaczenie. Im większe i wyższe pomieszczenie, tym łatwiej zaaranżować pokój kinowy we własnym domu. Stworzenie sali kinowej na 9 osób możliwe jest na przykład w pomieszczeniu o wymiarach według standardu THX: wysokość 3,2 metra, szerokość 4,8 m i długość 8 m. Taki rozmiar pokoju pozwala na prawidłowe rozmieszczenie sprzętu audio-wideo, biorąc przy tym pod uwagę odpowiednią odległość ekranu i głośników od widza.

Izolacja akustyczna pokoju kinowego

Do przyjemnego oglądania filmów niezbędne jest odpowiednie wygłuszenie sali kinowej. Trudno sobie wyobrazić seans filmowy, jeśli zza okien lub ściany dochodzą głośne i nieciekawe dźwięki. Problem ten należy wyeliminować przy pomocy odpowiedniej izolacji akustycznej okien, drzwi, ścian oraz stropów, która skutecznie wygłuszy pomieszczenie. Jak osiągnąć taki efekt? Potrzebne będą sufity podwieszane i płyty perforowane, które działają w obu kierunkach. Nie tylko nie dochodzą nas niepożądane dźwięki spoza pokoju, ale i ścieżka dźwiękowa filmu nie roznosi się po całym domu. Jak bardzo można ograniczyć pogłos? Dzięki nowoczesnej technologii udaje się go zredukować do poziomu 0,45 – 0,5 sekundy. Taki pogłos gwarantuje całkowicie naturalny odbiór ścieżki dźwiękowej podczas maratonów filmowych. Dzięki temu pokój kinowy będzie zdecydowanie bardziej przyjazny dla ucha.

Po izolacji czas na nagłośnienie

Sale kinowe to nie tylko ogromny ekran, ale także niesamowite przeżycie pod względem dynamiki dźwięku. Prywatna sala kinowa nie musi wcale odbiegać od standardów nagłośnienia dużych kin. Każdy z projektów wymaga indywidualnego stworzenia systemu głośników i wzmacniaczy. Są one nie tyle dostosowane do preferencji użytkowników, ile do panujących warunków i dostępnej przestrzeni. Odpowiednie rozchodzenie się dźwięku zapewniają np.  profesjonalne karbonowe głośniki wysokotonowe, kevlarowe głośniki FST i 7” głośniki Rohacell®. To technologia zapożyczona wprost z rynku lotniczego. Zapewnia wysoką sztywność membran, co oznacza wyższą dynamikę głośników. Wszystko to pozwala cieszyć się wszechogarniającą ścieżką dźwiękową.

Serce domowej sali kinowej

Centrum pokoju kinowego stanowi ogromny ekran, który pozwala przeżyć niesamowite emocje w domowym zaciszu. Stworzenie funkcjonalnej przestrzeni jest możliwe dzięki ekranom o imponującej przekątnej. Ekran Stewart Filmscreen o zadziwiającej przekątnej 176” przemieni domową salę kinową w prywatną kapsułę do filmowego świata. Każdy z ekranów jest indywidualnie konfigurowany i tworzony na specjalne zamówienie. Główne zalety modeli Stewart Filmscreen to szeroki wybór ekranów – od ramowych, maskowanych, aż po elektryczne. Doskonała jednorodność materiału zapewnia idealną jakość obrazu. Brak refleksów świetlnych to zasługa ram ekranu pokrytych aksamitem. Na co jeszcze możesz liczyć? Przede wszystkim na indywidualnie konfigurowane ekrany i równomierne rozproszenie światła. Kino domowe bez właściwego ekranu nie istnieje – dlatego to serce każdego naszego projektu.

Automatyczny system kina domowego

Kino do użytku domowego uzupełniamy o nie mniej ważne od nagłośnienia i ekranu szczegóły. Ściany pokoju kinowego powinny mieć ciemny kolor o matowym wykończeniu. Dzięki temu światło nie odbija się od ścian pomieszczenia i nie rozprasza widzów. Delikatne oświetlenie zapewniają światłowodowe lampy wkomponowane w panele ścienne. Domowe sale kinowe są tak automatyzowane by cieszyć się zawsze odpowiednim natężeniem światła. Zupełnie jak w kinie!

Sala kinowa w domu to także wygodne fotele kinowe, szafki RTV, rolety oraz dywany, które z chęcią pomożemy Ci wybrać. Prawie każde pomieszczenie możesz zamienić w pokój kinowy. A stamtąd już prosta droga do niezwykłego przeżywania największych filmowych hitów.