Malowniczy Split, drugie do wielkości miasto w Chorwacji odwiedzane każdego roku przez miliony turystów, to również wyjątkowe miejsce na europejskiej mapie innowacji. A to za sprawą #SmartCitySplit, aplikacji stworzonej i rozwijanej we współpracy z chorwackim oddziałem firmy telekomunikacyjnej T-Mobile, która w dotychczas niespotykanie szerokim zakresie realizuje ideę tzw. inteligentnego miasta.

„Dzięki tej aplikacji stale informujemy mieszkańców o tym, co dzieje się w ich mieście, zadajemy im pytania czy organizujemy małe referenda. Z drugiej jednak, aplikacja służy także obywatelom do komunikacji z władzami miasta, załatwiania spraw urzędowo-administracyjnych, informowania o problemach np. poprzez przesyłanie zdjęć. Jest to więc efektywna platforma komunikacyjna, w której wszystkie usługi miejskie są łatwo dostępne w jednym miejscu” – tłumaczy Ivica Puljak, burmistrz miasta Split.

Smart City Split czyni miasto oraz jego instytucje dużo bardziej przyjaznymi dla każdego mieszkańca, który dowolną sprawę urzędową może załatwić „od ręki”, za pomocą swojego urządzenia mobilnego. Już niebawem platforma ma zostać rozbudowana m.in. o cyfrowy portfel, służący do opłacenia dowolnej usługi – muzeum, teatru czy restauracji. 

„Każdego dnia coraz więcej obywateli korzysta z funkcji inteligentnych miast, ale głównym celem aplikacji jest przybliżenie miasta wszystkim obywatelom. Będziemy kontynuować naszą pracę, aby stale ulepszać dostępne rozwiązania oraz budować jak najlepsze doświadczenia każdego użytkownika aplikacji” – przekonuje Neno Marsic z chorwackiego T-Mobile. 

Więcej o innowacyjnej aplikacji #SmartCitySplit opowiadają burmistrz miasta oraz przedstawiciel chorwackiego T-Mobile w załączonym materiale wideo.

Źródło informacji: PAP MediaRoom