Gry ćwiczące pamięć oferują szereg korzyści, które można osiągnąć dzięki regularnym ćwiczeniom , takim jak gry logiczne czy zadania wymagające skupienia i szybkiej reakcji. Jeśli zastanawiasz się, czy trening wyostrzający pamięć jest dla Ciebie odpowiedni, odpowiedź jest prosta: trening sprawnej pracy mózgu jest dla każdego, kto chce zachować ostrość umysłu. Niezależnie od tego, czy chcesz zwiększyć swoje zdolności do pracy poprzez poprawę koncentracji uwagi, czy też chcesz złagodzić objawy ADHD, trening mózgu daje każdemu możliwość rozwoju zdolności poznawczych.

Spis treści:

  1. Gry ćwiczące pamięć pomagają zachować zdrowy umysł
  2. Gry ćwiczące pamięć w wersji online
  3. Gry ćwiczące pamięć – planszowe zagadki dla bystrego umysłu
  4. Gry ćwiczące pamięć poprawiają koncentrację uwagi
  5. Gry ćwiczące pamięć to zwiększony czas reakcji
  6. Utrzymuj sprawność umysłu za pomocą zabawy

Gry ćwiczące pamięć pomagają zachować zdrowy umysł

Ludzie w każdym wieku korzystają z różnych gier treningowych wzmacniających trwałość zapamiętywania, aby poprawić funkcjonowanie umysłowe i zapobiec starzeniu się mózgu. Utwierdza to w przekonaniu, że gry ćwiczące pamięć mogą pomóc poprawić poziom uwagi, pamięć, czas reakcji, umiejętności logiczne i inne pomiary funkcji poznawczych, jeśli są rozgrywane przez dłuższy czas.

Aby zapewnić mózgowi trening podczas zabawy, warto wypróbować gry ćwiczące pamięć i czynności, które mogą poprawić koncentrację i sprawność umysłową.

Sudoku to gra polegająca na układaniu liczb, która opiera się na pamięci krótkotrwałej. Aby ukończyć łamigłówkę Sudoku, musisz patrzeć w przyszłość i podążać śladami konsekwencji — jeśli umieścisz 6 w tym polu, ta musi być 8, a ta 4 i tak dalej. Ten rodzaj planowania pomaga poprawić pamięć krótkotrwałą i koncentrację. Możesz grać w Sudoku online, w aplikacji lub na papierze. Poszukaj w swojej gazecie zwykłego Sudoku, kup książkę z kolekcją puzzli lub pobierz darmową aplikację na swój telefon lub tablet. Łamigłówki Sudoku są dostępne w różnym stopniu trudności. Kiedy zaczynasz, graj w proste gry, aż nauczysz się zasad. Jeśli grasz na papierze, użyj ołówka!

Lumosity to jedna z najbardziej uznanych aplikacji treningu mózgu i sprawności umysłowej. Możesz założyć darmowe konto, aby grać w trzy gry dziennie lub wybrać usługę subskrypcji, aby uzyskać więcej ofert. Tak czy inaczej, możesz śledzić swoje wyniki i postępy. Zabawny trening logiczny i gry, testy i ćwiczenia sprawności umysłowej są poparte nauką. Możesz w nie grać na stronie internetowej lub pobrać darmowe aplikacje na iOS i Androida. Lumosity ma również aplikację do medytacji i uważności o nazwie Lumosity Mind.

Krzyżówki to klasyczny trener pamięciowy, który ma dostęp nie tylko do języka werbalnego, ale także do pamięci z wielu wymiarów wiedzy. Istnieje wiele sposobów na rozwiązywanie krzyżówek, zarówno online, jak i poza nim. Jeśli otrzymasz gazetę codzienną, prawie zawsze dostaniesz tam krzyżówkę. Lub wybierz książkę z krzyżówkami dopasowaną specjalnie do Twojego poziomu umiejętności i zainteresowań. Znajdziesz również wiele opcji krzyżówek online lub za pośrednictwem bezpłatnych lub niedrogich aplikacji.

Elevate. Musisz pobrać aplikację, aby zagrać w Elevate w 35 (i coraz więcej nowych propozycji) różnych gier treningowych, które mają silnie edukacyjny charakter. Jest bezpłatny (z zakupami w aplikacji), a zarówno wersje na iOS, jak i Androida mają dziesiątki tysięcy pięciogwiazdkowych recenzji. Gry Elevate skupiają się na czytaniu, pisaniu, mówieniu i matematyce, a Ty możesz dostosować swój trening, aby skupić się na preferowanych obszarach. Podobnie jak w przypadku większości innych gier logicznych, możesz śledzić swoje postępy, aby zobaczyć, jak poprawiają się twoje umiejętności.

Peak to kolejna opcja tylko dla aplikacji (dostępna na iOS i Androida), która zapewnia gry logiczne, które pomogą Ci pracować nad skupieniem, pamięcią, rozwiązywaniem problemów, sprawnością umysłową i innymi funkcjami poznawczymi. Aplikacja jest darmowa, ale niedroga subskrypcja odblokowuje więcej funkcji.

Happy Neuron dzieli swoje gry i czynności na pięć krytycznych obszarów mózgu: pamięć, uwagę, język, funkcje wykonawcze oraz wzrokowo-przestrzenne. Podobnie jak Lumosity, personalizuje trening tak, aby pasował do Ciebie, śledzi Twoje postępy, a gry są oparte na badaniach naukowych. Aby korzystać z witryny, należy uiścić miesięczną opłatę abonamentową, a jej uproszczona wersja aplikacji jest dostępna tylko dla użytkowników Androida. Happy Neuron oferuje jednak bezpłatną wersję próbną, dzięki czemu możesz sprawdzić, czy podoba Ci się ta aplikacja.

Braingle. Bezpłatna strona Braingle zawiera ponad 15 000 pozycji, gier i innych łamigłówek, a także internetową społeczność entuzjastów. Możesz nawet tworzyć własne łamigłówki, aby zapewnić mózgowi super trening. Braingle oferuje szeroką gamę ofert, w tym iluzje optyczne, kody i szyfry oraz quizy z ciekawostkami.

Queendom ma tysiące testów osobowości i ankiet. Posiada również obszerną kolekcję „narzędzi logicznych” – w tym łamigłówki logiczne, werbalne, przestrzenne i matematyczne – quizy z ciekawostkami i testy umiejętności – abyś ćwiczył i testował swój mózg. Jeśli chcesz zapisywać wyniki, wystarczy darmowe konto.

Brain Age Concentration Training to system treningu pamięci i sprawności umysłowej na konsolę Nintendo 3DS. Zawiera ogromną liczbę gier, które poprawiają koncentrację, pamięć, obliczenia i inne umiejętności mózgu. To zabawne, przenośne i wymagające. Brain Age jest również dostępny dla konsoli Nintendo Wii U, ale nie dla Switcha, najnowocześniejszego systemu gier Nintendo.

Wordle to internetowa gra logiczna z The New York Times zyskała popularność na początku 2022 roku, a teraz liczy miliony użytkowników na całym świecie. Założenie jest proste: użytkownicy mają sześć prób odgadnięcia pięcioliterowego słowa. Wordle’a to połączenie wyzwań związanych z rozwiązywaniem problemów i łatwego w użyciu interfejsu zapewniającego satysfakcjonujący trening umysłowy.

Gry ćwiczące pamięć w wersji online

Jedną z głównych korzyści treningu mózgu jest jego udowodniona zdolność do poprawy pamięci. Chociaż może to nie być oczywiste, pamięć ma wiele wspólnego z sukcesem. Pamięć ma bezpośredni wpływ na nasze podstawowe zdolności poznawcze, a tym samym na funkcje niezbędne do odniesienia sukcesu.

Gry ćwiczące pamięć to trening poznawczy. Są również dobre dla poprawy pracy mózgu. Możesz pomyśleć, że gry logiczne są tylko dla dzieci, ale to nieprawda. W gry logiczne może grać każdy i są one dobre dla poprawy pamięci.

Gry logiczne polegają na tworzeniu połączeń między rzeczami. Sprawiają, że myślisz, a nie wypełniasz jakiś formularz. Kiedy grasz w łamigłówkę, tworzysz połączenie między elementami i tylko wtedy, gdy tworzysz to połączenie, możesz sprawić, że łamigłówka zadziała.

Pasjanse online to strona internetowa zawierająca wiele różnych gier, które sprawią, że Twój umysł będzie pracował i „napręży mięśnie”, które pomogą Ci rozwiązać różne problemy. Szukasz gry logicznej? A może jesteś bardziej skłonny odpowiedzieć na pytania z zakresu logiki i matematyki. Cokolwiek to jest, na Pasjanse online znajdziesz wiele ciekawych opcji.

Tetris to kultowy klasyk, jest dostępny online i można w niego grać całkowicie za darmo. To, co kiedyś było prostą grą z dzieciństwa, służy starszym dorosłym dwóm celom jako rozrywka, która również ćwiczy mózg. To zabawna, pełna rywalizacji gra, która przeniesie Cię z powrotem do młodości.

Pasjans Solitaire, popularna gra karciana, w którą możesz grać samodzielnie, ćwiczy Twój mózg w dostrzeganiu wzorców i rozwija pamięć. Jest to prosta, rewelacyjna wersja gry online, do której łatwo jest przywyknąć i polubić.

Szachy w internetowej wersji klasycznej. Rzuć wyzwanie komputerowi lub znajomym online i zobacz, kto jest najlepszym graczem. W porównaniu do warcabów szachy są bardziej strategiczne i wymaga od graczy szybkiego myślenia, wykorzystując każdy element na swoją korzyść.

Warcaby to kolejna z tych klasycznych gier, w które wszyscy grali próbując swoich możliwości. To trochę mniej strategiczne niż szachy, ale nadal wymaga myślenia z wyprzedzeniem i przewidywania ruchów przeciwnika.

Gry ćwiczące pamięć – planszowe zagadki dla bystrego umysłu

Wiadomo, że lewa półkula mózgu wykonuje zadania związane z logiką, takie jak nauka i matematyka, podczas gdy prawa półkula jest bardziej wizualna i gry ćwiczące pamięć czy łamigłówki świetnie nadają się do rzucania wyzwania lewej półkuli mózgu.

Scrabble oprócz wydobycia ducha rywalizacji w każdej grupie wiekowej, ta klasyczna gra słowna wzbogaca Twoje słownictwo i ćwiczy umysł, aby skoncentrował się na jedynym zadaniu. Z całym słownikiem słów do wyboru, każda runda jest inna i nigdy nie będziesz się nudzić graniem w tą grę. W końcu istnieje od 1948 roku.

Sagrada to gra w układanie kości, która znajduje się w połowie drogi między konkurencyjną grą planszową a łamigłówką. Celem jest ostrożne skonstruowanie witrażu poprzez umieszczenie kostek zgodnie z kolorem i odcieniem przy jednoczesnym przestrzeganiu wielu ograniczeń. Użytkownicy twierdzą, że grając w Sagradę bawili się tak dobrze, że w nocy marzyli o szklanych kostkach.

Rummikub ta łatwa do nauczenia, szybka gra, łączy w sobie szczęście i strategię. Gracze na zmianę układają ponumerowane płytki w grupach, w stylu remika. Gdy plansza się zmienia, gracze stale dostosowują swoje płytki, aż znikną wszystkie na ich pulpicie. Rummikub może pomóc wyostrzyć twoje umiejętności sekwencjonowania, rozpoznawania wzorców i planowania.

Puzzle to wszechstronnie znane układanki, są świetne, ponieważ ćwiczą jednocześnie lewą i prawą półkulę mózgu. Zagadki wymagają zarówno logiki, intuicji, jak i kreatywności i łatwo się pogubić układając je godzinami. Bonus: Istnieje tak wiele nowych łamigłówek estetycznych, takich jak Ordinary Habit, Piecework i Whiled, które wyróżniają nowych artystów z całego świata.

Kostka Rubika jest znana z tego, że jest najlepiej sprzedającą się i najsłynniejszą układanką na świecie. Dzięki ponad 43 trylionom możliwych ruchów ta przenośna gra jest idealna do stymulacji mózgu w czasie bezczynności. Zamiast przewijać media społecznościowe lub oglądać telewizję, gdy siedzisz w poczekalni, spróbuj swoich sił w rozwiązaniu sześcianu. (Ale uważaj: to trudniejsze niż się wydaje.)

Gry ćwiczące pamięć poprawiają koncentrację uwagi

Niezależnie od tego, czy jest to zabawa z grami ćwiczącymi pamięć, czy nauka nowego hobby, często zmagasz się z utrzymaniem koncentracji. Trening mózgu wzmocni twoje zdolności poznawcze, a co za tym idzie, koncentrację uwagi. Dzięki ćwiczeniom zaprojektowanym, aby nauczyć mózg koncentracji, będziesz mógł żyć bardziej satysfakcjonującym życiem, będąc w stanie pracować nad zadaniem aż do jego ukończenia.

Gry ćwiczące pamięć to zwiększony czas reakcji

Kolejną korzyścią treningu mózgu w grach ćwiczących pamięć do uporządkowanego myślenia jest wydłużenie czasu reakcji. Wzmacniając połączenia nerwowe w mózgu, będziesz w stanie szybciej i dokładniej reagować na sytuacje. Tak więc, niezależnie od tego, czy łapiesz szklankę wody, zanim się przewrócisz, czy znajdujesz rozwiązanie problemu, twoja lepsza zdolność poznawcza pomoże ci reagować szybciej i bardziej produktywnie.

Utrzymuj sprawność umysłu za pomocą zabawy

Gry ćwiczące pamięć dla osób w każdym wieku, mogą być nie tylko interesujące i zabawne, ale mogą również poprawić pamięć, umiejętności życia codziennego i ogólny stan zdrowia psychicznego.

Ćwiczenie umysłu w celu utrzymania go w aktywności jest równie ważne, jak utrzymywanie sprawności fizycznej i dobrej kondycji. Przez całe życie nasz mózg jest odpowiedzialny za uszczęśliwianie nas, a wraz z wiekiem zdrowie psychiczne jest często główną cechą możliwości logicznego myślenia. Aby zapewnić odpowiednią równowagę logicznego myślenia, umysł musi codziennie stawiać czoła. Na szczęście ćwiczenie umysłu może być przyjemne i łatwe dzięki grom karcianym w pasjansa, rozwiązywaniem łamigłówek, skomplikowanym układankom, zadaniom i czynnościom, z których każdy może czerpać przyjemność i satysfakcję.