Mobilne aplikacje na smartfony i tablety okazują się niezwykle przydatne w codziennym życiu. Wiele z nich sprawdza się również w zastosowaniach profesjonalnych. Dzięki nim możemy wykorzystać swój smartfon w roli praktycznego i pomocnego narzędzia. Nie musimy więc kupować dodatkowego sprzętu, co pozwala sporo zaoszczędzić. Dziś przyjrzymy się oprogramowaniu dla branży rolniczej. Czy takie aplikacje rzeczywiście mogą okazać się praktycznym usprawnieniem codziennej pracy rolnika?

Dlaczego warto mieć aplikacje dla rolnictwa?

Właściwie każdy z nas na co dzień wykorzystuje zaawansowane możliwości nowoczesnych urządzeń mobilnych. Pozwalają szybko sprawdzić dowolne informacje w Internecie, policzyć coś na kalkulatorze, czy sprawdzić prognozę pogody. Niezwykle przydatna okazuje się też nawigacja GPS, którą dziś ma właściwie każdy smartfon. Sprawdźmy jednak, co mogą zaoferować bardziej profesjonalne aplikacje dla rolnictwa. W zależności od rodzaju działalności rolniczej lub leśnej, można wyposażyć się w jedną z nich.

W nowoczesnym gospodarstwie rolniczym zwykle mamy sporo sprzętu i zaawansowanych maszyn. Duża część z nich posiada funkcje smart. To między innymi możliwość podglądu wielu parametrów w czasie rzeczywistym, czy nawet sterowanie nimi. Poszczególne sprzęty zwykle mają dostarczone przez producentów aplikacje dla rolników.

Analiza upraw i poprawa wydajności pola

Każdemu rolnikowi zależy na jak najwydajniejszej produkcji rolnej. Dzięki niej jest w stanie maksymalizować swoje zyski i ograniczyć straty. Pomocne będą takie aplikacje dla rolnictwa, jak kalkulator wydajności uprawy. Dla uprawy możemy też badać ewentualne choroby i obecność chwastów. Aplikacje dla rolnictwa pomagają też w ocenie, jak dużo nawozu warto użyć dla jak najlepszych efektów. Wystarczy wprowadzić do aplikacji niezbędne dane, a ta sama pokaże wyniki swojej analizy.

Dane mogą być pozyskiwane ręcznie lub przy użyciu różnych urządzeń. Najprostsze z nich mogą zmierzyć wilgotność i jakość gleby. Najbardziej zaawansowane maszyny mogą natomiast dokonywać pomiarów z lotu ptaka. Nalot dronem nad uprawą rolniczą może dostarczyć wielu cennych informacji. Sprawdzi się m.in. w miejscach, gdzie ciężko jest się dostać rolnikowi – w głębi uprawy lub w trudnym terenie. Otrzymane w ten sposób dane trafiają do dedykowanej aplikacji dla rolnictwa, a efektem jest dokładny raport z zaleceniami w/s uprawy.

Aplikacja dla rolnictwa – Nawigator Polowy

Przykładem przydatnej aplikacji dla rolnictwa jest Nawigator Polowy. Tak jak nawigacja samochodowa i mapy pozwalają kierowcom poruszać się w każdym terenie, Nawigator Polowy sprawdzi się na polu. Aplikacja pozwala przygotować mapę uprawy, a poruszanie się po niej odbywa się przy pomocy łączności GPS w smartfonie. Pozwala to na swobodne wysiewanie i zbieranie plonów nawet przy słabej widoczności. Nawigator Połowy pozwoli też uniknąć niechcianych kontaktów z przeszkodami. Aplikacja umożliwia efektywny przejazd przez cały obszar pola, co też daje spore oszczędności i zwiększa wydajność pracy.

Więcej przykładów przydatnych aplikacji na smartfony znajdziesz w serwisie mobileclick.