W wirtualnym świecie każdy nasz krok zostawia ślad, który nazywany jest cyfrowym śladem. Polega to na tym, że serwery zapisują każdy nasz ruch, który następnie jest analizowany, abyśmy otrzymywali treści, które do nas trafią i zainteresują na tyle, że prawdopodobnie skończą się zakupem. Poniżej dokładnie wyjaśniamy, jak działa i czym tak właściwie jest cyfrowy ślad, który każdy z nas pozostawia po sobie w sieci.

Cyfrowy ślad – co to jest? 

Korzystając z sieci, każdego dnia dostarczamy masę informacji na swój temat, które są nazywane cyfrowym śladem. Cyfrowy ślad jest wirtualną ścieżką, jaką każdy użytkownik sieci pokonuje podczas swojego surfowania po internecie. Na cyfrowy ślad składają się dwa rodzaje informacji. Pierwszy to dane, które są na temat samego użytkownika, a drugie, to ścieżka, jaką pokonał od zalogowania się do sieci. Wszystkie te informacje tworzą profil naszej osoby w internecie, na podstawie którego reklamodawcy próbują do nas trafić za pomocą social mediów oraz licznych działań marketingowych. 

Jakie ślady zostawiamy w internecie?

Choć możemy nie być tego do końca świadomi, każda czynność, jaką wykonujemy w sieci, każda strona, którą odwiedzamy, zostawia po sobie ślad, który następnie jest analizowany dalej. Serwery dostawców usług telekomunikacyjnych zapisują na nich nasz każdy krok, dodatkowo przeglądarki i wyszukiwarki, z których korzystamy, również zapisują w historii odwiedzane przez nas strony i zadawane pytania. W cyfrowym śladzie znajduje się także nasz wirtualny profil, w którym gromadzone są dane na nasz temat i wcale nie potrzeba naszego imienia lub nazwiska, aby znać naszą tożsamość i wiedzieć sporo na nasz temat. Są to dane odnośnie do tego, kim jesteśmy, co robimy w życiu, jakie mamy hobby, z kim się przyjaźnimy, dokąd chodzimy, jakie mamy zainteresowanie i co nam się podoba. Wszystkie te informacje składają się na nasz cyfrowy ślad, który następnie jest wykorzystywany przez osoby oraz firmy zajmujące się reklamami w sieci. Na podstawie zebranych na nasz temat danych, algorytm dopasowuje treści, które według niego będą dla nas odpowiednie i czasami wręcz bombarduje nas personalizowanymi reklamami, dzięki temu, czego dowiedział się na nasz temat. Czyli de facto „sami” sprawiamy, które reklamy do nas dotrą. A to za sprawą niesamowitej ilości danych analizowanych przez coraz bardziej zaawansowane technologie.

Jak ograniczyć pozostawianie cyfrowego śladu w internecie?

Aby uniknąć pozostawiania zbędnego cyfrowego śladu w internecie, należy zacząć przede wszystkim od porządnego zweryfikowania własnych ustawień prywatności w przeglądarkach, z których korzystamy oraz na wszelkich aplikacjach i portalach społecznościowych. Nie jest to niemożliwe i za pomocą kilku kroków można zdecydowanie ograniczyć pozostawiany po sobie cyfrowy ślad. Przedstawiamy kilka kluczowych metod, które mogą się przydać, jeśli chcemy zmniejszyć swój cyfrowy ślad.

  • Należy uświadamiać siebie i swoich bliskich, a szczególnie dzieci czym jest cyfrowy ślad i jak możemy zostać zmanipulowani na podstawie udostępnianych przez nas treści.
  • Podczas korzystania z social mediów kluczową kwestią jest wybranie właściwych ustawień prywatności, tak, aby zapewniły one komfort użytkowania portalu. Oprócz rozwiązań, proponowanych przez aplikację, warto także zadbać o profil prywatny, który zapewni nam ochronę przed niechcianymi gośćmi i jedynie będą mogły nas oglądać osoby, które zaakceptujemy po wcześniejszej weryfikacji.
  • Korzystając z portali społecznościowych, należy zawsze pamiętać, że nic, co publikujemy w sieci, nie ginie. Nie należy więc wrzucać na swój profil intymnych treści, które są zbyt prywatne – lepiej zachować je dla siebie. Im mniej danych i treści na nasz temat znajduje się w sieci, tym lepiej dla naszej prywatności. Warto pamiętać, że teoretycznie każda osoba, która nas obserwuje, może udostępnione przez nas niegdyś materiały skopiować i wykorzystać przeciwko nam.
  • Podczas wstawiania zdjęć na swoje konto, nie warto korzystać z opcji półautomatycznej, gdzie aplikacja sama oznacza np. miejsce, w którym jesteśmy, albo automatycznie wstawia to samo zdjęcie na nasze konto na innym profilu SM. Warto za każdym razem weryfikować swoje treści przed publikacją.
  • Nie należy podawać zbędnych danych w miejscach, gdzie nie jest to konieczne, aby skorzystać z określonej usługi (np. zakładanie konta podczas zakupów w sklepach internetowych. Wiele sklepów ma również opcję zakupów bez logowania się jako klient). Dodatkowo powinniśmy pamiętać też o tym, że płatności internetowe również zostawiają ślad cyfrowy na temat naszych zakupów. Jeśli chcemy dodatkowo zadbać o naszą prywatność w internecie, lepszym rozwiązaniem jest wybór płatności gotówką.
  • Warto skasować swoje konta, z których od dawna nie korzystaliśmy (profile w portalach społecznościowych, sklepach internetowych, na forach itp.)
  • Dodatkowo warto wyłączyć opcji „śledzenia” w Google albo innej przeglądarce, z której korzystamy.
  • Dobrze jest też odpowiednio swoje konta za pomocą właściwych mocnych haseł. Hasła te powinny być regularnie zmieniane oraz powinny się od siebie różnić na różnych kontach, z których korzystasz.

Dlaczego usuwanie cyfrowego śladu jest ważne? 

Dbanie o regularne usuwanie swojego śladu cyfrowego to dobra metoda na chronienie swojego komputera oraz własnych danych w sieci. Zapobiega to potencjalnym atakom hakerów, oszustów oraz natrętnym reklamodawcom. Jeśli cenisz sobie swoją prywatność i chcesz chronić swoje dane, koniecznie przeprowadź na swoim komputerze proces usuwania śladu cyfrowego. Możesz zrobić to samodzielnie, na podstawie wskazówek znalezionych w internecie, ale także za pomocą specjalnych aplikacji jak „Delete me”, które skutecznie zajmą się zacieraniem na bieżąco naszego śladu w Internecie.