Procesor to jeden z elementarnych podzespołów w naszych komputerach. Działa na podobnej zasadzie, co ludzkie serce, gdyż to właśnie w nim krzyżują się drogi wszystkich informacji wysyłanych z różnych elementów naszego peceta, niczym w układzie krwionośnym żyły i tętnice. Procesory wykonują operacje na danych, które do nich spływają i przesyłają obliczenia do pamięci wewnętrznych. Jednostka centralna posiada również własną wbudowaną pamięć, na której w razie potrzeby może przetrzymywać informacje. Jej zadaniem jest koordynacja operacjami, jakie są wykonywane w innych podzespołach. Procesor zwany jest również centralną jednostką przetwarzającą, jest to tłumaczenie angielskiego nazewnictwa dla tego urządzenia, czyli Central Processing unit – CPU. Centralna jednostka obliczeniowa, jest wykonywana jako układ scalony, który jest zamknięty w niewielkim pojemniku, opisanym z zewnątrz logiem danego producenta.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze procesora?

Rdzenie i wątki

Każdą jednostkę centralną możemy opisać poprzez rozliczne parametry, dzięki którym poznamy faktyczne właściwości, jakimi dysponuje dany produkt. Jedną z kluczowych danych, jaką możemy przeczytać w specyfikacji każdego procesora jest ilość rdzeni, jakie ten posiada. Czym są rdzenie w procesorze? To mówiąc najogólniej jednostki obliczeniowe wewnątrz układu centralnego, które dokonują osobnych obliczeń. Można stwierdzić, że im więcej rdzeni posiada dany procesor tym więcej operacji będzie on wykonywał w szybszym czasie. Podstawą w dzisiejszych jednostkach centralnych, jest stosowanie minimum 2 rdzeni, a najbardziej skomplikowane CPU mają ich nawet 64. W rzeczywistości dodatkowe rdzenie w procesorze powodują, że możemy np. jednocześnie korzystać z przeglądarki internetowej, mieć włączoną grę, a dodatkowo w tle renderować film w programie do profesjonalnej obróbki video. Innym zagadnieniem jest temat wątków, które możemy przyporządkować do danego rdzenia. Rdzenie odpowiadają za dokonywanie obliczeń, a wątki dostarczają dane ich wykonania. Obecnie standardem jest, że jeden rdzeń procesora może obsłużyć na raz dwa wątki, co oczywiście znacznie zwiększa wydajność naszego komputera.

Taktowanie

Ważnym parametrem opisującym wydajność danego procesora jest także jego taktowanie. Wyrażane w hercach (a właściwie  w gigahercach), taktowanie oznacza ile poleceń dana jednostka centralna może wykonać w czasie trwania 1 sekundy. W tym wypadku wydajniejszy procesor to taki, który ma wyższą wartość gigaherców taktowania na każdą sekundę.

TDP, czyli palący problem naszego procesora

TDP czyli Thermal Design Power to parametr określający, jaką ilość ciepła wydziela dany procesor. Wartość ta jest istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa działania naszego komputera, gdyż pozwala dobrać odpowiednie wyposażenie służące do chłodzenia naszego CPU.

Procesor Intel Core i5

Procesory Intela już od serii i3 miały wbudowane układy graficzne. Następca „trójki” procesor Intel Core i5, również został wyposażony w taką funkcjonalność. Ponadto omawiany CPU posiada zintegrowany kontroler pamięci RAM, który w starszych modelach komputerów znajdowały się bezpośrednio na płycie głównej. Takie rozwiązanie powoduje, że procesor może zarządzać szybciej i bezpośrednio pamięcią RAM, co zwiększa jego wydajność. Oczywiście parametry każdego z procesorów z rodziny Intel Core i5 mogą się różnić w zależności od danego modelu np. Intel Core i5 – 10400F będzie posiadał tyle samo rdzeni, co jego kuzyn Intel Core i5 – 9400F. Sześć rdzeni w obu CPU, nie oznacza, że obsłużymy tyle samo wątków. 10400F jest w stanie pracować na 12 wątkach, a 9400F tylko na sześciu. W modelu Intel Core 10400F nie znajdziemy za to zintegrowanej obsługi kart graficznych, natomiast model 10400 bez literki F już został wyposażony w taką funkcjonalność. Taktowanie różni się w poszczególnych modelach, ale wynosi ono w przedziale od 2,4 GHz, a w trybie Turbo Boost może ono wzrosnąć maksymalnie do 4,8 GHz dla wersji i5-10600KF.  Generalnie procesory z rodziny i5 charakteryzują się znacznym wzrostem wydajności w porównaniu do ich poprzedników i3. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które często grają na komputerze, choć niestety mogą być już niewystarczającym rozwiązaniem dla gier z wysokimi wymaganiami technicznymi.

Czy procesor Intel Core i7 to przełom w technologii?

Jednostka centralna z rodziny i7 charakteryzuje się kilkoma nowocześniejszymi rozwiązaniami niż jego poprzednik. Wykorzystuje nowszą mikroarchitekturę procesorów Nehalem,  taktowanie procesora bazowe zaczyna się od około 3,6 GHz, a przy zastosowaniu Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 możemy osiągnąć na prawdę przyzwoity wynik 5,00 GHz. Turbo Boost zastosowany w procesorach z grupy i7 pozwala, na automatyczne zwiększenie taktowania, gdy komputer wymaga wyższej mocy obliczeniowej. Standardem w przypadku różnych wersji z rodziny i7 jest obsługa 2 wątków na jeden rdzeń, chociaż są modele, które nadal obsługują tylko jeden wątek na jeden rdzeń jak np. Intel Core i7 – 9700. Oczywiście jak w przypadku poprzednika procesory z rodziny i7 różnią się w zależności od modelu i generacji, w jakiej zostały opracowane. Ogólnie procesor Intel Core i7 to wydajniejsza maszyna niż procesory i5, jednak nie możemy mówić o rewolucji technologicznej w tym wypadku, a raczej o stabilnym rozwoju podzespołów z nowszej generacji CPU.

Intel Core i5 vs Intel Core i7 – który procesor wybrać?

Na pytanie czy powinniśmy wybrać procesor Intel Core i5 czy i7 można odpowiedzieć, że to zależy. Zależy, do czego ma nam posłużyć komputer obdarzony daną jednostką centralną, ważne jest także, jakim budżetem dysponujemy. Jeżeli poszukujemy sprzętu gamingowego lub służącego do profesjonalnej obróbki plików wideo, ale nie mamy wygórowanych oczekiwań w tym zakresie, to możemy wybrać model nowszej, co najmniej 9 generacji z rodziny i5. Jeżeli jesteśmy wymagającym użytkownikiem, który potrzebuje sprzętu mogącego obsłużyć najnowsze gry, takie, które wyróżniają się najbardziej skomplikowaną graficznie oraz obliczeniowo strukturą, to lepszym wyborem mogą być procesory oznaczone, jako i7 z 11 lub 12 generacji. W przypadku osób wykorzystujących procesor do codziennej pracy na dokumentach, bez konieczności wykorzystywania skomplikowanych mocy obliczeniowych naszych CPU, wystarczającym rozwiązaniem mogą być znacznie tańsze procesory, wcześniejszych generacji z rodziny i5.