Istnieje kilka teorii na temat tego, jak powstały Ziemia i Księżyc, większość z nich zakłada gigantyczne zderzenie. Różnią się one od modelu, w którym uderzający obiekt zadaje nowo uformowanej Ziemi lekki cios, po czym ucieka, aż do takiego, w którym kolizja jest tak energiczna, że zarówno uderzający, jak i Ziemia wyparowują.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Leeds i Uniwersytetu w Chicago przeanalizowali dynamikę płynów i cieczy przewodzących prąd elektryczny i doszli do wniosku, że Ziemia musiała być namagnesowana albo przed uderzeniem, albo w jego wyniku.

Twierdzą, że może to pomóc w zawężeniu teorii powstawania Ziemi-Księżyca i poinformować przyszłe badania nad tym, co naprawdę się wydarzyło.

Profesor David Hughes, matematyk stosowany w School of Mathematics na Uniwersytecie w Leeds, powiedział: „Nasz nowy pomysł polega na wskazaniu, że nasze teoretyczne zrozumienie pola magnetycznego Ziemi dzisiaj może w rzeczywistości powiedzieć nam coś o samym formowaniu się systemu Ziemia-Księżyc.

„Na pierwszy rzut oka wydaje się to nieco zaskakujące, a wcześniejsze teorie nie dostrzegały tego potencjalnie ważnego związku”.

Ta nowa ocena opiera się na sprężystości ziemskiego pola magnetycznego, które jest utrzymywane przez wirujący i elektrycznie przewodzący płyn w zewnętrznym jądrze, znany jako geodynamo.

Profesor Fausto Cattaneo, astrofizyk z Uniwersytetu w Chicago, powiedział: „Osobliwą właściwością ziemskiego dynamo jest to, że może ono utrzymywać silne pole magnetyczne, ale nie wzmacniać słabego.

Naukowcy doszli więc do wniosku, że gdyby ziemskie pole zostało wyłączone lub nawet zredukowane do bardzo małego poziomu, nie miałoby ono zdolności do ponownego wzbudzenia.

„To właśnie ta niezwykła cecha pozwala nam snuć rozważania na temat historii wczesnej Ziemi; w tym, być może, jak powstał Księżyc” – dodał profesor Cattaneo.

Profesor Hughes dodał: „A jeśli to prawda, to trzeba się zastanowić, skąd w ogóle wzięło się ziemskie pole magnetyczne?

„Nasza hipoteza jest taka, że dostało się do tego osobliwego stanu na samym początku, albo przed uderzeniem, albo jako bezpośredni wynik uderzenia.

„Tak czy inaczej, każdy realistyczny model powstawania układu Ziemia-Księżyc musi uwzględniać ewolucję pola magnetycznego. „

Źródło: University of Leeds.