Może tego nie wiedziałeś, ale domki drewniane mają wiele niesamowitych korzyści dla zdrowia. Drewno nie tylko oczyszcza powietrze, ale również działa kojąco na układ nerwowy. A czy wiedziałeś, że domki drewniane wypełnione roślinami mają jeszcze lepszy wpływ na zdrowie człowieka? Tak! Rośliny mogą tchnąć życie i kolory w każde pomieszczenie i sprawić, że poczujesz się lepiej – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Niektóre odmiany poprawiają jakość powietrza i uwalniają subtelny, naturalny zapach, który bije na głowę każdy sztuczny odświeżacz powietrza. Wszystko to może sprawić, że poczujesz się w swoim domku z drewna bardziej komfortowo i przyjemnie.

Warto jest udekorować swój domek z drewna roślinami. Uprawa i pielęgnacja ozdobnych roślin doniczkowych ma wiele zaskakujących atutów. Długoletnie badania wykazały, że posiadanie kilku zielonych towarzyszy w domu może poprawić nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Oto najbardziej zaskakujące zalety posiadania roślin, dzięki którym poprawia się Twoje zdrowie.

Rośliny oczyszczają powietrze

Nie ma wątpliwości, co do faktu, że domki drewniane już same w sobie bardzo dobrze oczyszczają powietrze. Jednak pamiętaj, że warto robić więcej w tym kierunku. Poziom zanieczyszczeń jest zazwyczaj wyższy w pomieszczeniach niż na zewnątrz ze względu na mieszankę zanieczyszczeń zewnętrznych z zanieczyszczeniami wewnętrznymi, takimi jak lotne związki organiczne. Takie związki są emitowane z mebli, farb, a nawet detergentów. Otwarcie okien i zapewnienie naturalnej wentylacji może poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, ale nie zawsze jest to możliwe lub zachęcające – szczególnie zimą. Badanie przeprowadzone w 1989 roku wykazało, że rośliny domowe mogą pomóc w usuwaniu z powietrza substancji chemicznych, takich jak benzen i formaldehyd, a tym samym zredukować ilość zanieczyszczonego powietrza w domkach drewnianych. Od tego czasu wzrosła liczba przypadków na stosowanie roślin domowych jako oczyszczaczy powietrza. Niektóre rośliny są szczególnie dobre w usuwaniu określonych zanieczyszczeń, na przykład bluszcz pospolity zmniejsza ilość pleśni w powietrzu nawet o 78%, a dodatkowo jest łatwy w pielęgnacji.

Rośliny pomagają się zrelaksować

Dzięki temu, że posiadasz rośliny w swoim domku z drewna, możesz w pełni się zrelaksować, ponieważ te zielone cuda pomagają uwolnić stres i niepokój. Wiadomym jest, że domki drewniane również wpływają kojąco na układ nerwowy, ale dlaczego miałbyś nie wzmocnić tego efektu poprzez stawianie kilku roślin? Udowodniono, że przebywanie na łonie natury zmniejsza poziom stresu i odmładza ciało i umysł. Może to nie to samo, co spacer po lesie, ale przynoszenie roślin do domu może pomóc Ci się zrelaksować pod koniec długiego i ciężkiego dnia. Zdolność roślin do oczyszczania powietrza pomaga również poprawić ogólny stan zdrowia, umożliwiając lepsze radzenie sobie ze stresem. Jeśli zmagasz się z lękiem, to lawenda jest dla Ciebie odpowiednią rośliną – jej zapach obniża tętno i ciśnienie krwi oraz poprawia sen. Dlatego, lawenda powszechnie występuje w olejkach eterycznych i sprayach do pomieszczeń, ale roślina doniczkowa jest równie korzystna.

Rośliny poprawiają nastrój zimą

Prawda jest taka, że w okresie zimy nasz nastrój w szczególności może skorzystać na udekorowaniu domku z drewna zielenią roślin. Mimo, że gotowe domy drewniane same w sobie są już piękne, to w okresie zimowym piękno roślin będzie bardzo przydatne. Chyba nikt z nas nie przepada za szarością zimy, dlatego w tym czasie w głównej mierze warto jest zadbać o dobrą atmosferę wewnątrz budynku. Ciemne, mroźne zimowe miesiące mogą być trudnym okresem, szczególnie jeśli cierpisz na sezonowe zaburzenie afektywne lub depresję. Kwiaty i zieleń pomogą ożywić nie tylko pomieszczenie, ale również Ciebie, dzięki czemu przez całą zimę zachowasz pozytywne nastawienie. Podczas tej nieprzyjemnej pory roku, najbardziej przyda się taka roślina jak jaśmin zimowy, która jest rośliną pokojową o przyjemnym zapachu i białych kwiatach – taki kolor z pewnością będzie pasował do sezonu zimowego. Natomiast, kolorowe, pomarańczowe kwiaty całuska nagarbia hypocyrta rozjaśnią ponure zimowe dni i przypomną, że wiosna jest tuż za rogiem.

Rośliny zwiększają koncentrację i produktywność

Jeśli w swoim domu lub biurze nie masz roślin, to jest to dla Ciebie duża starta. Badania wykazały, że ludzie lepiej radzą sobie z różnymi zadaniami związanymi z uwagą w otoczeniu roślin. Jedno z badań wykazało, że włączenie ic do miejsca pracy może poprawić produktywność nawet o 15%, co przekłada się na lepsze wyniki w pracy. Według teorii, kiedy nasza uwaga przenosi się na rośliny stojące na naszym biurku, zapewnia to mikro-przerwę od ekranów naszych komputerów, co może pomóc zwiększyć naszą koncentrację. Co więcej, dzięki licznie przeprowadzonym badaniom odkryto również, że mogą one poprawić pamięć nawet o 20%. Inne badania pokazują, że mogą wzmocnić wiele innych umiejętności poznawczych, takich jak kreatywne myślenie, przetwarzanie przestrzenne i tak dalej. Te efekty prawdopodobnie wynikają z ich stymulujących kolorów, energetyzujących aromatów i zdolności dotleniających. Czy znasz lepszy powód, aby wypełnić domki drewniane roślinami?

Rośliny wspierają dobry sen

Chyba każdy z nas wie, że dobry sen jest niezwykle ważny pod względem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ilość i jakość naszego snu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Natomiast, jeśli domki drewniane są wyposażone w rośliny, to nie ma mowy o niewyspaniu. Pomogą one Ci się wyspać na dwa sposoby: oczyszczając powietrze w sypialni i wydzielając zapach, który pomaga w zrelaksowaniu się. Tak naprawdę jest wiele roślin, które pomagają w dobrym śnie. Sansewieria, storczyki i aloes wydzielają w nocy tlen, który pomaga lepiej oddychać, a także pochłaniają toksyny z powietrza. Aby uzyskać słodki zapach ułatwiający zasypianie, wybierz jaśmin lub lawendę. Ciekawe jest to, że każda roślina pomaga na różne sposoby. Niektóre lepiej oczyszczają powietrze i ułatwiają oddychanie wieczorem, ponieważ uwalniają dużo tlenu i pochłaniają dwutlenek węgla, który wydychamy podczas snu, a inne uwalniają kojący zapach, który pomaga nam się zrelaksować.

Teraz już wiesz, że jest wiele cudownych korzyści z posiadania roślin w Twoim domku drewnianym. Nic nie dodaje tyle piękna i komfortu w każdym pomieszczeniu niż kolorowe kwiaty i zielone liście. Niezależnie od tego czy jest to sypialnia, łazienka, kuchnia, czy salon… Naprawdę nie ma przestrzeni, której roślina doniczkowa nie mogłaby ożywić. Wystarczy dodać światło i wodę, aby uzyskać tętniącą życiem oazę w domku z drewna. Wprowadzanie ich do swojego życia zapewnia nie tylko walory estetyczne, ale również wpływa korzystnie na zdrowie. Wiele badań dowiodło, że zapewniają zdrowie i szczęście, oferując zarówno psychiczne, jak i fizyczne korzyści zdrowotne. Nie ma żadnego powodu, dla którego miałbyś nie kupić paru roślinek!