Niedawno temu został odebrany silny i nietypowy sygnał z kosmosu, który mógł stać się sensacyjnym dowodem na to, że nie jesteśmy sami we wszechświecie, że jakaś obca cywilizacja chce się z nami skontaktować. Konkretnie chodzi tutaj o sygnały odebrane z Proxima Centauri z gwiazdozbioru Centaura, która jest najbliższą nam gwiazdą znajdującą się około 4,24 lat świetlnych od Ziemi.

Sygnały wzbudziły zamieszanie w świecie badaczy kosmosu i stały się sporą zagadką, której rozwiązanie mogło być szokujące zmieniając postrzeganie naszego obecnego świata. Naukowcy z Breakthrough Prize Foundation poinformowali o tych właśnie sygnałach. Były one bardzo mocne, nietypowe i wydawały się dziwne badaczom, którzy skrupulatnie śledzili omawiane dźwięki.

Do nasłuchu przestrzeni kosmicznej służą ogromne radioteleskopy. W ich skład wchodzi stumetrowy Green Bank Telescope (GBT) w USA i 64 metrowy Parkes Telescope w Australii. Dzięki dostępnej technologii możemy poznawać wszechświat i odbierać różnego typu sygnały, ale co do dokładnego pochodzenia dźwięków nie możemy mieć 100% pewności.

Sygnał z Proxima Centauri

Na jednej z dwóch planet typu ziemskiego – Proxima B, która jest nieco masywniejsza od Ziemi i znajduje się w ekosferze gwiazdy mogłaby spełnić warunki do rozkwitu biologicznego życia. Głównie z tego powodu pojawiła się ekscytacja, że to właśnie planeta Proxima B jest odpowiedzią na pytanie dotyczące pochodzenia tajemniczych sygnałów tym bardziej, że początkowe analizy wskazywały ruch sygnału właśnie z tego rejonu.

Ich moc była duża, był to kolejny argument do tego, żeby zainteresować się tamtym rejonom w przestrzeni kosmicznej. Wysłanie wiadomości radiowej do Proxima Centauri potrwałaby tylko 4 lata dzięki czemu daje nam to możliwość komunikacji z występującą tam cywilizacją, choć zgadza się, że byłaby to komunikacja powolna.

Sygnały, które zostały odebrane były wąskie, na stałej częstotliwości 982 MHz. Takie same sygnały wykorzystuje się na Ziemi do komunikacji. Naukowcy uważają, że gdyby istniała tam cywilizacja na podobnym poziomie rozwoju do naszego, oznaczałoby to, że kosmici szukaliby kontaktu z innymi mieszkańcami kosmosu podobnymi częstotliwościami.

Bardzo pomocnym w poznawaniu kosmosu może okazać się radioteleskop, który ma zostać zbudowany na księżycu na jednym z kraterów przez specjalne roboty. NASA chciałaby zrealizować tą historyczną budowę jeszcze w latach 20′, 21 wieku. Dzięki takiej architekturze umiejscowionej poza naszą planetą, będziemy mogli skanować przestrzeń kosmiczną już bez obaw, że dziwne sygnały mogłyby być emitowane przez naszą cywilizacje.

Czym był sygnał z Proximy? Odpowiada Pete Worden

Gorące doniesienia pojawiły się w grudniu 2020 roku. Po wstępnej analizie naukowców stwierdzono, że źródłem sygnału na pewno nie jest nasza cywilizacja ani żadne zjawisko z naszego Układu Słonecznego. Wiele wskazywało na to, że sygnał pochodził z okolic Proximy Centauri.

Niestety najnowsze informacje prosto od Pete Wordena są już znacząco inne:

Przygotowujemy artykuł naukowy na ten temat. Dziś jesteśmy praktycznie pewni, że było to jednak zakłócenie, interferencja radiowa. Nie mogę teraz mówić o szczegółach, ale naszym celem była tak czy inaczej detekcja sygnałów tego rodzaju, więc zasadniczo cieszymy się z tej okazji na zbadanie jednego z nich. To pierwszy sygnał, który przeszedł nasz podstawowy test wiarygodności.

Mimo wszystko sygnał radiowy BLC1 okazał się najciekawszym sygnałem od czasu wykrycia słynnego sygnału Wow! z 1977 roku.

sygnał wow! z 1977 roku
Fot.: Big Ear Radio Observatory i North American AstroPhysical Observatory (NAAPO)

Wielka tajemnica

Kosmos to nadal wielka tajemnica dla ludzkości. Z biegiem czasu nasza technologia pozwala nam na coraz to lepsze poznawanie naszego świata. Nowe urządzenia i wiedza naukowców nadal rośnie i z roku na rok – wiemy coraz więcej o wszechświecie, ale nadal jest to nic w porównaniu do ogromu otaczającego nas świata, który skrywa wiele tajemnic i mechanik, które nimi rządzą.

Od zawsze ludzie zadawali sobie pytanie, czy jesteśmy sami we wszechświecie? Może istnieje inna cywilizacja, która jest na naszym poziomie rozwoju, mniejszym lub nawet wyższym? Nie mamy jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, ale z biegiem czasu mamy coraz więcej wskazówek i dziwnych zdarzeń, które mogą nas przekonywać do tego, że nie jesteśmy sami i być może pewnego dnia nawiążemy kontakt z obcą cywilizacją.

Ten temat fascynuje ludzi na całym świecie i fani różnego rodzaju teorii mają już pewnie swoje odpowiedzi na pytania dotyczące życia pozaziemskiego. Na szczęście możemy też polegać na nauce i na tym co uda nam się faktycznie zbadać i odpowiednio ocenić dzięki odpowiednim badaniom i poświęceniu ludzi, którzy większość swojego życia spędzili na poznawaniu kosmosu. To właśnie dzięki takim ludziom nasza cywilizacja się rozwija i mamy coraz to większą wiedzę na temat otaczającego nas świata.

Stephen Hawking mawiał, że nawiązanie kontaktu z obcymi może się skończyć dla Ziemi tragicznie. Jednak ciekawość człowieka w kwestiach tajemniczego wszechświata jest silniejsza.

Proxima Centauri – materiał wideo

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=0PracJuemzc