Bazujący na sztucznej inteligencji program, przygotowany przez polskich naukowców, pomoże w pracy moderatorom, którzy czyszczą internet z nielegalnych treści. Program ma rozpoznawać wideo, obrazy i teksty o charakterze pedofilskim.

Program, który powstaje w ramach projektu APAKT, ograniczy kontakt moderatorów z takimi materiałami.

W Państwowym Instytucie Badawczym NASK działa Dyżurnet.pl – zespół, którego zadaniem jest blokowanie w internecie nielegalnych materiałów, szczególnie związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Należy tam zgłaszać tego rodzaju treści, które znajdzie się w sieci.

“Moderatorzy Dyżurnet.pl przez wiele godzin każdego dnia przeglądają nielegalne treści – czy to zgłoszone przez użytkowników, czy to wskazane przez scrapery, czyli algorytmy, które same wyszukują w sieci materiały o specyficznych parametrach” – mówi dr Inez Okulska z Pionu Sztucznej Inteligencji NASK. Tłumaczy, że takich zgłaszanych treści jest bardzo dużo, a ktoś musi je zawsze przejrzeć, aby ocenić, czy materiał ten rzeczywiście przedstawia nielegalne treści i czy należy go zablokować. A osobę, która to udostępniła – ścigać.

Więcej na: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C96796%2Cai-wspomoze-moderatorow-w-blokowaniu-nielegalnych-tresci.html

Źródło informacji: Nauka w Polsce