AMD zajmuje ścisłą czołówkę najlepszych producentów procesorów CPU. Dla wielu graczy wybór jest prosty: albo Intel, albo właśnie AMD. O ile wybór dobrego procesora jest dla graczy oczywistością, o tyle znacznie mniej uwagi poświęca się płytom głównym. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że nie mają one bezpośredniego wpływu na wydajność gier. Jeśli jednak zależy Ci na złożeniu jak najlepszego Peceta – to poświęć motherboardowi kilka chwil uwagi, czytając poniższy poradnik.

Płyta główna pod procesor AMD – specyfikacja sprzętowa

Bez względu na to, pod jaki procesor ma być dedykowana płyta główna, podstawowe założenia są takie same. W motherboardzie najważniejszy jest format płyty (jej wielkość), gniazdo/socket (miejsce, w którym montuje się procesor) oraz rodzaj chipsetu. Oprócz tego warto też zwrócić uwagę na dodatkowe sloty na karty (np. graficzne, sieciowe) porty USB/SATA i miejsce na kości RAM.

Jeśli chodzi o format, to najpopularniejszym jest ATX. Ma on wymiary dokładnie 305 x 244 mm i pasuje do obudów komputerowych typu tower – głównie tych większych. Do pozostałych formatów zalicza się:

  • ultra ATX – 244 × 367 mm,
  • micro ATX – 244 × 244 mm lub 171 x 171 mm,
  • mini ITX – 170 × 170 mm,
  • nano ITX – 120 × 120 mm,
  • EATX – 305 × 330 mm.

Wymiary płyty głównej nie mają większego znaczenia w kwestii sprawności jej działania. Najważniejsze jest to, aby zmieściła się ona do Twojej obudowy komputerowej.

Dalej jest socket. Tutaj sprawa jest prosta – po prostu musi on być kompatybilny z wybranym przez Ciebie procesorem. Zgodność bez problemu sprawdzisz na stronie producenta. Płyty główne powinny być dobierane na podstawie posiadanego CPU – raczej nie zaleca się robić tego na odwrót.

Na końcu zostaje tylko chipset. Jest to układ kontrolujący wszystkie podzespoły, dlatego warto dobrze się nad nim zastanowić. Chipset to jednak temat, na podstawie którego można napisać serię artykułów. Jeśli zależy Ci na płycie głównej pod procesor AMD, to po prostu przeczytaj autorski wpis, który znajdziesz pod tym linkiem: https://www.komputronik.pl/informacje/jaka-plyta-glowna-pod-procesor-amd-ranking/.

Płyta główna pod procesor AMD – przykłady modeli i cen

Nie warto oszczędzać na płycie głównej. Choć jest to częsta praktyka wśród nowicjuszy składających swój własny komputer – w końcu wtedy zostanie więcej pieniędzy na dobrą kartę graficzną i procesor. Jeśli należysz do osób, które chcą maksymalnie zaoszczędzić na płycie głównej, to wybierz ASRock B450M-HDV R4.0 – zmieścisz się w kwocie około 300 złotych.

Osobiście polecamy wydać nieco więcej i mieć stuprocentową pewność co do wybranego sprzętu. Za nieco ponad 500 złotych zakupisz już ASUS PRIME B550M-A, który jest nieporównywalnie lepszy od poprzednika. A jeśli dołożysz niecałe 200 złotych, to otrzymasz już sprzęt dedykowany specjalnie dla graczy – czyli Gigabyte B550 AORUS ELITE V2 za około 700 PLN.

Jeżeli jednak masz większy budżet na komputer, to warto wybrać jeden z tych dwóch modeli motherboardów: Gigabyte X670 GAMING X AX lub ASUS TUF GAMING X670E-PLUS. Prezentują one praktycznie najwyższy poziom, jaki mogą zaoferować płyty główne w 2023 roku.

Żaden z powyższych modeli nie przypadł Ci do gustu? Sprawdź spis wszystkich płyt głównych sklepu Komputronik, znajdziesz go pod tym linkiem: https://www.komputronik.pl/category/757/plyty-glowne.html.

A co w kwestii procesora AMD?

Najpierw wybierz dobry procesor AMD, a dopiero później zastanów się nad kompatybilną płytą główną. Sklep Komputronik ma do zaoferowania ponad 230 różnych procesorów (stan na marzec 2023), w tym prawie 90 produkcji AMD.

W kwestii procesora najistotniejsza jest ilość rdzeni i wątków – im jest ich więcej, tym lepiej, minimalnie 8 rdzeni i 16 wątków. Ważne jest też taktowanie, które powinno wynosić nie mniej, niż 3.0 GHz.

Źródło informacji: Komputronik