Infonet Projekt zaprezentował aplikację chmurową Darczyńca. To jedyne w Polsce tego typu rozwiązanie dla samorządów i organizacji społecznych do skoordynowanego i transparentnego zarządzania przekazywaniem darów od mieszkańców. Aplikacja Darczyńca jest hostowana w chmurze IBM Cloud, która oferuje wysoce skalowalną, bezpieczną infrastrukturę do zarządzania danymi i pomaga zapewnić nieprzerwany dostęp do aplikacji dla nieograniczonej liczby użytkowników.

Bezpłatna aplikacja Darczyńca to cyfrowy most łączący samorządy i organizacje pozarządowe ze społecznością lokalną, umożliwiając mieszkańcom publikowanie informacji o przedmiotach, takich jak książki, ubrania czy zabawki, które chcą przekazać organizacjom pomocowym za darmo. Wystarczy instalacja bezpłatnej aplikacji Darczyńca na smartfonie. W ten sposób informacje od mieszkańców trafiają na przykład do Miejskiego lub Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, lokalnej fundacji lub instytucji charytatywnej. Każda z nich może również publikować bieżące potrzeby i prosić mieszkańców o pomoc.

„Przy wsparciu technologicznym IBM, oddajemy w ręce samorządów i mieszkańców nowatorskie i bezpieczne narzędzie cyfrowe, które otwiera nowy rozdział w organizowaniu pomocy. Konsultacje z przedstawicielami instytucji społecznych utwierdziły nas w przekonaniu o zasadności tego projektu” – mówi Piotr Fabiański, prezes zarządu firmy Infonet Projekt.

„Platformę opartą na chmurze wdrażają miasta, gminy wiejskie lub organizacje lokalne, a więc podmioty, które najlepiej znają potrzeby lokalne. Dzięki temu oddający przedmioty mają pewność, że trafią one do najbardziej potrzebujących w okolicy. Zdecydowaliśmy się na wybór chmury IBM Cloud ze względu na skalowalność tego rozwiązania, co wpisuje się w nasz plan zaangażowania w projekt Darczyńcy jak największej ilości samorządów” – podkreśla.

Bielsko-Biała jako pierwsze miasto w Polsce udostępniło bezpłatnie system Darczyńca mieszkańcom. Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej, podkreśla, że nowe narzędzie cyfrowe idealnie wpisuje się w aktualne potrzeby miasta: „Od wybuchu pandemii oraz w wyniku wojny w Ukrainie żyjemy w nowej rzeczywistości, w której każdy z nas jeszcze bardziej otworzył się na pomaganie innym. Dzięki nowej technologii, organizowanie zbiórek i zarządzanie przekazywaniem darów jest jeszcze bardziej skuteczne”.

„W ramach współpracy z Infonet Projekt dostarczamy infrastrukturę chmury IBM Cloud, której wielkość jest w pełni skalowana do aktualnych potrzeb i która daje perspektywy ambitnego rozwoju systemu, na przykład dzięki wykorzystaniu algorytmów AI. Darczyńca to projekt na miarę ery cyfrowego samorządu, dzięki któremu pomaganie innym staje się zwyczajnie prostsze” – mówi Marcin Klabiński, IBM Cloud Platform Leader, Poland & Baltics, IBM Technology Unit.

Dzięki chmurze IBM, klient może działać zgodnie z RODO i korzystać ze wsparcia procesów związanych z zabezpieczonym przetwarzaniem danych osobowych. Dodatkowe informacje o systemie dostępne na stronie www.darczynca.app