• Mimo znaczącego spowolnienia na rynku finansowania polski startup technologiczny Gleevery oferujący wynajem sprzętów dla firm i osób prywatnych bezpośrednio i w formie benefitu pozapłacowego, w krótkim terminie pozyskał ponad 7 mln zł, w tym od byłego członka zarządu Benefit Systems.
  • W marcu z zaangażowaniem m.in. inwestorów indywidualnych z klubu ImpactAngels.PL Gleevery z sukcesem domknęło drugą rundę inwestycyjną.
  • Od momentu uzyskania pierwszych przychodów w III kwartale 2022 r. średni comiesięczny wzrost startupu wynosi ok. 70 proc.

Gleevery to nowoczesna platforma operująca w obszarze nowych technologii i gospodarki cyrkularnej. Misją firmy jest wdrożenie zasad ekonomii współdzielenia oraz wydłużenie cyklu życia produktów poprzez wynajem. Startup zapewnienia możliwość szybkiego i wygodnego dostępu do niezbędnych sprzętów przedsiębiorstwom i osobom prywatnym bez konieczności ich kupowania. Model biznesowy zakłada także oferowanie usług wynajmu w formie benefitu pozapłacowego dla pracowników firm.  Od momentu powstania w 2021 r. startup pozyskał ponad 7 mln zł finansowania, przy czym szczególnie owocny pod tym względem dla firmy był marzec 2023 roku. Mimo znaczącego spowolnienia na rynku i panującego od roku pesymizmu wśród founderów i inwestorów Gleevery z sukcesem domknęło drugą rundę inwestycyjną.

–  Po wyjątkowym 2021 roku, kiedy globalne inwestycje w startupy osiągnęły rekordowy poziom 734 miliardów dolarów, rok 2022 był wobec tego typu biznesów brutalny. Spadek globalnych inwestycji w startupy rok do roku wyniósł 32 proc. Takiej zapaści nie odnotowano od dwóch dekad, a końca spadkowego trendu wciąż nie widać. Według raportu „Startupy w Polsce 2022” ponad dwie trzecie (68 proc.) startupów ma do dyspozycji tylko środki własne. Gleevery natomiast udało się w ciągu kilkunastu miesięcy pozyskać cztery transze finansowania, m.in. od inwestorów powiązanych z branżą circular economy i fintech. Jakub Buga w rekordowo krótkim czasie uzbierał kompletny zespół i trakcją udowodnił skalowalność swojego pomysłu –  komentuje Paweł Maj, Investment Director, Warsaw Equity Group.

Sukcesy w pozyskiwaniu finansowania przez Gleevery tylko potwierdzają trend „access over ownership”. W czasach ciągłych i szybkich zmian możliwość korzystania z różnego rodzaju sprzętów liczy się bardziej, niż ich posiadanie, szczególnie jeśli łączy się ona z oszczędnościami dla budżetu i korzyściami dla środowiska.

Chcemy, aby ludzie mogli nie tylko słuchać o tym jak ważne są zasady gospodarki cyrkularnej, ale również w wygodny sposób przyczyniać się do jej tworzenia. Technologiczne rozwiązania Gleevery umożliwiają konsumentom korzystanie z różnego rodzaju przedmiotów bez kupowania w całym kraju w sklepach online i offline. Zaufanie, jakim kolejny raz obdarzyli nas inwestorzy, ale także duże sieci handlowe, takie jak Media Expert – wdrażające rozwiązanie Gleevery u siebie, potwierdza, że wybrany przez nas kierunek nie tylko jest korzystny dla środowiska i społeczeństwa, ale także ma potencjał biznesowy. Wynajem jako forma finansowania towarów to szansa na dotarcie do nowych grup klientów zarówno dla producentów, jak i dystrybutorów – mówi Jakub Buga, założyciel i CEO Gleevery.

Z usług Gleevery korzystają już firmy i osoby prywatne w ponad 50 miastach Polski, a średni okres wynajmu przekracza rok. Jednym z największych wdrożonych projektów stało umożliwienie wynajmu produktów Media Expert w ponad 500 sklepach sieci handlowej w ramach współpracy z dystrybutorem. Od momentu uzyskania pierwszych przychodów w III kwartale 2022 r. średni comiesięczny wzrost Gleevery wynosi ok. 70 proc.

Ze względu na potencjał pozytywnego wpływu na społeczeństwo i środowisko w Gleevery zainwestowali członkowie pierwszego w Polsce klubu aniołów biznesu z misją połączenia potrzeb społecznych i innowacyjnych rozwiązań – ImpactAngels.PL. Korzystając z doświadczenia i zasobów sieci aniołów biznesu COBIN Angels i Ashoka Poland organizacja skupia się na inwestowaniu w startupy, które będą zmieniały świat na lepsze, wywierając wymierny wpływ społeczny i środowiskowy, jednocześnie osiągając zwrot finansowy.

Bardzo się cieszymy, że członkowie klubu aniołów biznesu ImpactAngels.PL dołączyli do rundy inwestycyjnej spółki Gleevery. To pierwsza inwestycja naszego klubu wierzymy, że wkrótce inwestycje impaktowe będą realnym wsparciem przedsięwzięć pozytywnego wpływu w Polsce i w regionie CEE – mówi Przemek Pohrybieniuk, Managing Director ImpactAngels.PL.

W drugiej rundzie inwestycyjnej do inwestorów z takich firm jak: YES Biżuteria, BRE Ubezpieczenia, PayPo, Tutlo i Vedion, którzy zainwestowali w Gleevery na etapie pre-revenue rok temu, dołączyli m.in. Aleksandra Friedel, współwłaścicielka i członkini zarządu Unilink S.A., i Adam Radzki, były członek zarządu Benefit Systems, co podkreśla potencjał rozwojowych planów startupu na rynku benefitów pozapłacowych. Wśród zainteresowanych znaleźli się także inwestorzy z pierwszej rundy, co świadczy o wypracowanym przez ostatnie miesiące wzajemnym zaufaniu między dotychczasowymi wspólnikami i founderami.

W Unilink oprócz naszego standardowego biznesu ubezpieczeniowego mocno rozwijamy programy afiliacyjne dla naszych partnerów. Wraz z optymalną ofertą ubezpieczeniową oferujemy benefity pracownicze, które zawierają zabezpieczenia życia i zdrowia. Moje zainteresowanie Gleevery wynika z obserwacji rozwiązań benefitowych, które mogą być elementem realizacji strategii ESG spółek. Inwestycja była szansą wsparcia startupu, który ma potencjał do poszerzania świadomości społecznej w kierunku zrównoważonego rozwoju, a także może przynieść realne zyski – tłumaczy Aleksandra Friedel, współwłaścicielka i członkini zarządu Unilink S.A. i aktywna członkini ImpactAngels.PL.

Dodatkowym wyróżnikiem Gleevery jest budowa dwóch nitek biznesowych. Pierwsza bazuje na współpracy z pracodawcami, w ramach której mogą oni oferować swoim pracownikom dodatkowe świadczenie pozapłacowe, jednocześnie wspierając realizację strategii ESG organizacji. Pracodawca opłaca stałą subskrypcję, dzięki której pracownicy mają możliwość tańszego wynajmu ponad 3 tysięcy produktów. Druga nitka startupu umożliwia sklepom, producentom czy dystrybutorom udostępnienie najmu jako dodatkowego rodzaju finalizacji transakcji z klientem. Gleevery oferuje infrastrukturę IT i automatyzację procesu, scoring i ubezpieczenie, finansowanie, a także wsparcie serwisowe dla produktów partnerów.